mecliste.org'dan

27. Yasama Dönemi için Meclis Başkanlığı adayları belli oldu. Ak Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, CHP İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak, HDP Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş, İYİ Parti İstanbul Milletvekili Hayrettin Nuhoğlu ve Saadet Partisi İstanbul Milletvekili Cihangir İslam Meclis Başkanlığına aday oldular.

11 TEMMUZ 2018
mecliste.org'dan

24 Haziran'da Cumhurbaşkanlığı ve meclis seçimleri ilk kez birlikte gerçekleşecek. Meclis seçimlerine AK Parti ve MHP "Cumhur İttifakı" CHP, İYİ Parti ve Saadet Partisi ise "Millet İttifakı" olarak girecekler. Peki ittifaka giren partilerin oyları nasıl hesaplanacak?

20 HAZİRAN 2018
mecliste.org'dan

16 Nisan'da Anayasa değişti. 24 Haziran'da ise, ilk kez aynı anda yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve Meclis seçimleriyle, yeni hükümet sistemi tam manasıyla hayata geçecek. Peki yeni sistemde, Meclisin yeni rolü ve konumu nasıl olacak; vatandaşlar olarak yasalara katılımımız, Meclis ile ilişki kurma biçimlerimiz nasıl değişecek?

24 MAYIS 2018
mecliste.org'dan

TBMM 16 Mayıs'ta 27’nci Dönem Milletvekili genel seçimine ilişkin kesin sonuçların YSK ilanını takip eden 3’üncü gün saat 14.00’te toplanmak üzere tatile girdi. Peki TBMM 26. dönemde ne kadar çalıştı?

17 MAYIS 2018
mecliste.org'dan

Seçim tarihi olarak 24 Haziran’ın belirlenmesiyle siyasi partiler de seçim çalışmalarını hızlandırdı. Bu süreçte mecliste grubu olan Ak Parti, CHP, MHP ve HDP milletvekili adaylarını nasıl belirliyor, nasıl bir yol izliyor sizin için hazırladık.

11 MAYIS 2018
mecliste.org'dan

08 Mayıs'ta Bakanlar Kuruluna KHK çıkarma yetkisi veren "Yetki Kanunu Tasarısı" Meclis Başkanlığına sunuldu. Peki "Yetki Kanunu" nedir? Nasıl çıkartılır? Bu düzenleme ile hangi konularda KHK'ler çıkarılması planlanıyor?

10 MAYIS 2018
mecliste.org'dan