mecliste.org'dan

2018’e siyasi partilerin kongre hazırlıkları ile başlıyoruz!

mecliste.org
5 OCAK 2018
mecliste.org'dan

2018 yılının ilk aylarında CHP, HDP ve MHP büyük kongrelerini gerçekleştirecek. AK Parti’nin ise Mart ayında bitmesi planlanan il kongrelerinden sonra büyük kongre kararı alması bekleniyor. Siyasi partilerin politikalarını şekillendirdiği, önemli kararlar aldığı ve belirli aralıklar ile düzenledikleri kongreler ile ilgili  öncelikle temel bilgileri hatırlatıyoruz.

 

Siyasi parti kongresi nedir? Neden toplanır? Ne yapar?

 

Kongre, partide yetki kullananlarının hesaba çekildiği, haklarında kararların verildiği yerdir. Partiye yön veren kararlar, iktidara gelindiğinde veya ilerleyen süreçlerde izlenecek politikalar bu alanda gerçekleşir. Partinin organları, delegeleri ve kadroları belirlenir.

 

Siyasi partiler ile ilgili düzenlemeler 2820 Sayılı Siyasi Partiler Kanunu (SPK) ile düzenlenmiştir. Kanun, siyasi partilerin kuruluşunu, üyelik ve delege seçilmeyi, partilerin teşkilatlanmasını, kongre düzenlemesini ve TBMM’de temsil edilme gibi konuları düzenler.  Kanuna göre, kongre, üye veya delegelerin yetkili organın hazırladığı gündemdeki sorunları görüşmek ve sonuçlandırmak üzere, belli sürelerde ve divan yönetiminde yaptıkları toplantıdır.

 

Kongre, partide yetki kullananlarının hesaba çekildiği, haklarında kararların verildiği yerdir. Partiye yön veren kararlar, iktidara gelindiğinde veya ilerleyen süreçlerde izlenecek politikalar bu alanda gerçekleşir. Partinin organları, delegeleri ve kadroları belirlenir.

 

 

Siyasi partilerde kongreler, “büyük kongre” ve “il, ilçe, belde kongreleri” olarak bölümlere ayrılmıştır. (Siyasi Partiler Kanunu, Madde. 14, 19, 20). Ek olarak, planlandıkları tarihlere göre  “olağan” ve “olağanüstü” kongrelerde olmaktadır.  Örneğin, Kanuna göre; “olağanüstü toplantılar, genel başkanın veya merkez karar ve yönetim kurulunun lüzum göstermesi veya büyük kongre üyelerinin en az beşte birinin yazılı istemi üzerine yapılır” (Madde. 14).

 

Siyasi partilerin kongre hazırlıkları

 

Ana muhalefet partisi CHP, 3-4 Şubat 2018 tarihlerinde 36. Olağan Kongresi’ni Ankara’da gerçekleştirecek. İki gün sürecek kongrede ilk gün başkanlık seçimi, ikinci gün ise Parti Meclisi (PM) ve Yüksek Disiplin Kurulu (YDK) üyelerinin seçiminin gerçekleştirilmesi planlanıyor. CHP 36. Olağan Kongresi, 2019 yılı kadrosunun belirlenmesi açısından önemli. Parti tüzüğünde değişiklik yapılacak kongrede, illerdeki delege sayılarının da yeniden düzenlenmesi planlanmakta. Kongre sürecinde, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na karşı aday olarak çıkan bir isim bulunmuyor.

 

Muhalafet partilerinden HDP ise 11 Şubat 2018’de kongresini toplayacak. Genel Başkan seçiminin olacağı 3. Olağan Kongresi öncesinde, partide Selahattin Demirtaş’ın yeniden aday olması yönünde genel bir eğilim vardı. Demirtaş’ın tekrar aday olmama yönünde kararını ve tutukluluğu boyunca HDP’nin kendisinden daha önemli olduğu görüşünde olduğunu açıkladı.

 

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise partisinin kongre takvimini 18 Mart 2018 olarak açıkladı.

YAZAR mecliste.org

mecliste.org, meclisin yasama, denetim ve temsil işlevleri hakkında ve kanun tasarı ve tekliflerinin içeriği ile ilgili doğru, güvenilir bilgiye sahip olmak, kanun tasarı ve teklifleri ile ilgili farklı bakış açılarını görmek, yasa yapım sürecinde karar vericilere görüşlerini ve önerilerini iletmek isteyenlerin Türkiye’de ilk kez buluşacağı bir platform.