mecliste.org'dan

Anayasa Komisyonu ittifak düzenlemesini de içeren teklif için toplandı

mecliste.org
1 MART 2018
mecliste.org'dan

AK Parti ve MHP’nin hazırladığı yasa teklifi 21 Şubat’ta TBMM Başkanlığına sunulmuştu. 26 maddeden oluşan “298 Sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” görüşmelerine dün TBMM Anayasa Komisyonunda başlandı. Görüşmelerde teklifin ayrıntılı incelenmesi için alt komisyona sevk edilmesine karar verildi. Bugün alt komisyonda görüşülecek teklif, 1 Mart’tan itibaren üst komisyonda görüşülmeye devam edecek. Anayasa Komisyonu’ndaki görüşmelerde siyasi partilerin komisyon üyesi milletvekilleri, grup sözcüleri ve Adalet Bakanı açıklamalarda bulundu.

Komisyon görüşmelerinde çok tartışılan konulardan biri de “ittifak” oldu

Komisyonun ilk günü Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, teklif hakkında değerlendirmelerde bulunarak, seçimlerin güvenliği ve tarafsız biçimde yürütülmesini sağlayacak, katılımı arttıracak tedbirler geliştirildiğini ifade etti. Bakan Gül, mahalli idare seçimlerine ilişkin hükümler ve kanuni çerçevesi bulunmayan seçim ittifaklarına ilişkin düzenlemelerin de teklifte olduğunu söyledi. Bakan Gül, ayrıca teklifte sandık kurulu başkanlarının kamu görevlileri arasından kurayla belirlenmesinin düzenlendiğini ifade etti. Gül açıklamasında, teklifte düzenlenen kolluk güçlerinin sandık kurulu başkanı ve üyelerin yanı sıra vatandaşların şahsen ihbarı ile sandık çevresine çağrılması ve sandık kurulu ihmali sonucu mühürlenmeyen YSK filigranlı zarf ve oy pusulalarının da geçerli sayılması konularına da yer verdi. Oy pusulası ve zarflar ile ilgili düzenlemede Gül, temel dayanağın Anayasa olduğunu, “anayasal hak olan seçme hakkının sandık kurulunun ihmali nedeniyle engellenmemesi, seçmen tercihinin sandığa yansıtılmasının sağlanması amaçlanmaktadır” dedi.
Söz konusu teklif ile ilgili İttifak Komisyonu’nda da görev alan MHP Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı ise ittifakı yasaklayan hükümlerin kaldırılarak, siyasi partilerin ittifak yaparak seçimlere katılabilmelerinin alt yapısının oluşturulmanın amaçlandığını ifade etti. MHP’li Kalaycı bu teklif ile “seçim ittifakların hukuki bir zemine kavuşturulacağını” ve “seçmene karşı dürüst ve şeffaf siyasetin önünün açılacağını” söyledi.
CHP Aydın Milletvekili Bülent Tezcan ise, ittifak düzenlemesi ile ilgili “oy arttırmadan milletvekili arttırma projesidir” dedi. Tezcan, “Üç parti düşünün, bir tanesi 100 oy aldı, bir tanesi 80 oy aldı, bir tanesi de 30 oy aldı. İsimleri vermiyorum. 80 oy alan parti ile 30 oy alan parti ittifakla girdiler, toplamı 110 oy, 1 milletvekili çıkacak, o ittifaktaki partiler alıyor, 100 oy alan parti milletvekilini alamayacak” diyerek bunun temsilde adalete zarar vereceğini, partileri kimliksizleştireceğini ifade etti.
AK Parti Amasya Milletvekili Mehmet Naci Bostancı ise “Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi dolayısıyla yüzde 50 üzerinde oyun gerekli oluşu ve bunun meşruiyetin temel bir unsur oluşu herkesi ittifak etmeye, adına ne derseniz deyin, iş birliği yapmaya ve bu iş birliğini sadece seçim sandığında değil, şüphesiz başka alanlara da götürmeye dönük bir projeyi, bir yaklaşımı, bir mecrayı onların önüne koyacaktır” dedi. Bostancı, yasa teklifinin yüzde 10’un altında oy alan siyasi partilerin ittifaklar ile Mecliste temsil imkânına sahip olabileceklerini ifade etti.
HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, teklif metninde yüzde 10 barajına dokunulmadığına, bu konuda demokratik reforma ihtiyaç olduğunu dile getirdi. Beştaş, “yüzde 10 barajına dokunmayan seçim yasası değişikliğinin iyi niyetinden söz edilebilir mi? Şimdi iktidar partisi “onu Kenan Evren getirdi” diyecek. Ama siz de Kenan Evren’in arkasında kapı gibi duruyorsunuz. İstediğiniz her şeyi değiştiriyorsunuz ama. Demokratik reforma ihtiyacımız yok mu?” dedi.
Görüşmelerin ardından AK Parti Aydın Milletvekili Abdurrahman Öz, Anayasa Alt Komisyonu Başkanlığına, MHP Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Parsak da Başkanvekilliğine seçildi. Toplam 9 kişilik alt komisyonda AK Parti’den Ankara Milletvekili Murat Alparslan, Antalya Milletvekili Mustafa Köse, Adıyaman Milletvekili İbrahim Halil Fırat ve Şanlıurfa Milletvekili Kemalettin Yılmaztekin, CHP’den Ankara Milletvekili Murat Emir ve Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, HDP’den ise Mardin Milletvekili Erol Dora yer alıyor.

YAZAR mecliste.org

mecliste.org, meclisin yasama, denetim ve temsil işlevleri hakkında ve kanun tasarı ve tekliflerinin içeriği ile ilgili doğru, güvenilir bilgiye sahip olmak, kanun tasarı ve teklifleri ile ilgili farklı bakış açılarını görmek, yasa yapım sürecinde karar vericilere görüşlerini ve önerilerini iletmek isteyenlerin Türkiye’de ilk kez buluşacağı bir platform.