mecliste.org'dan

Bedelli askerlik düzenlemesi Mecliste.

mecliste.org
23 TEMMUZ 2018
mecliste.org'dan

“Askerlik Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” ile hangi konularda düzenleme yapılıyor sizler için hazırladık.

 

Kamuoyunda uzun zamandır tartışılan bedelli askerlik konusu ile ilgili kanun teklifi geçtiğimiz günlerde TBMM Başkanlığına sunuldu. İki maddesi yürürlük maddesi olan on sekiz maddelik teklifinin Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi.

 

Bedelli askerlikten yararlanmak isteyenler için kriterler; 31 Aralık 1993 tarihi de dahil bu tarihten önce doğmak, 15 bin lira ödeme yapmak ve 28 gün temel askerlik eğitimi almak olarak belirlenmişti. Komisyonda AK Parti Milletvekili Şirin Ünal’ın verdiği önergeyle eğitim 21 güne indirildi. Temel eğitim ile ilgili tartışmalar devam ediyor. Teklifte yurt dışında yaşayanlar için de askerlikle ilgili düzenlemeler bulunuyor. Yurt dışında yaşayanlar ise 2 bin avro ödeme ve Milli Savunma Bakanlığınca verilecek uzaktan eğitimi almaları halinde askerlik hizmetini yerine getirmiş olacak.

 

Torba teklifte düzenlenen diğer konular ise şöyle:

 

  • Eczacı ve hemşireler dahil olmak üzere tüm sağlık çalışanlarına yılda 60 gün yıpranma payı veriliyor.
  • Doktor ve diş hekimi emeklilerine, emekli aylıklarına ilaveten ek ödeme yapılması öngörülüyor.
  • Uluslararası sağlık hizmetleri kapsamında elde edilen gelirin yüzde 50’sine kadar olan kısmı bu hizmetlerde görev alan personele ek ödeme olarak dağıtılması düzenleniyor.
  • Sağlık turizminden döviz geliri sağlamak, kamu ve özel sektörün sağlık turizmine yönelik faaliyetlerini desteklemek ve koordine etmek amacıyla şirket kurulması öngörülüyor. Sağlık Bakanlığı bünyesinde kurulacak şirketin adı Uluslararası Sağlık Hizmetleri Anonim Şirketi (USHAŞ) oluyor.
  • En az dört yıl süreli mühendislik eğitimi veren fakülte veya yüksek okullardan mezun olan kadın veya erkeklerden gerekli şartları taşıyanlar, subay olarak alınarak pilotluk eğitimine başlatılması düzenleniyor.
  • 2020 yılı sonuna kadar harp okullarının 2, 3 ve 4. sınıflarına üniversitelerin ilgili bölümlerinden öğrenci alınmaya devam edilecek.
  • Deniz karakol uçaklarında görev yapan Taktik Koordine ve Seyrüsefer subaylarının yükümlülük süresi 2 yıl daha uzatılıyor.
  • Yasa dışı alanlarda oynanan bahisler yasal zemine çekilecek düzenlemeler yapılıyor. Bu amaçla, ikramiye oranının brüt üst sınırı yüzde 59’dan yüzde 83’e çıkarılıyor.

 

Teklif metnine ulaşmak için tıklayın.

YAZAR mecliste.org

mecliste.org, meclisin yasama, denetim ve temsil işlevleri hakkında ve kanun tasarı ve tekliflerinin içeriği ile ilgili doğru, güvenilir bilgiye sahip olmak, kanun tasarı ve teklifleri ile ilgili farklı bakış açılarını görmek, yasa yapım sürecinde karar vericilere görüşlerini ve önerilerini iletmek isteyenlerin Türkiye’de ilk kez buluşacağı bir platform.