mecliste.org'dan

Görüşülmeyi bekliyor: Hayvanlara kötü muamele

mecliste.org
11 NİSAN 2019
mecliste.org'dan

Batıkent’te içlerinde yavruların da bulunduğu birçok köpeğin zehirlenerek öldürülmesinin ardından, uzun zamandır sonuçlandırılmayı bekleyen hayvanlara kötü muameleye ilişkin yasal düzenleme konusu yeniden meclis gündeminde. Daha önce konunun araştırılması için kurulan komisyon ise, halen üye belirleme aşamasında. Mevcut yasal düzenlemelere göre, hayvan öldürme suçu, Kabahatler Kanunu ile düzenleniyor ve ceza olarak sadece para cezası öngörülüyor.

 
5199 sayılı Hayvan Koruma Kanununda ve Türk Ceza Kanunu’nda değişiklik yapılmasını talep eden, MHP, CHP, İYİ Parti ve HDP milletvekillerinin hazırladığı pek çok kanun teklifi komisyonların gündeminde.

 

TBMM İçtüzüğü 37. Maddesi uyarınca, kanun tekliflerinin esas komisyonlara havale gününden itibaren en geç 45 gün içinde sonuçlandırılması gerekiyor. Bu sürenin bitiminde teklifin doğrudan Genel Kurul gündemine alınmasını teklif sahipleri isteyebiliyorlar. Bu maddeden hareketle, Meclisin çalışmaya başlamasıyla beraber İYİ Parti Grubu daha önce sunduğu Türk Ceza Kanunu ve Hayvanları Koruma Kanunu’nda değişiklik öngören kanun teklifini doğrudan genel kurula indirmeyi hedefliyor. Daha önce partilerin ortaklaşması ile araştırma komisyonu kurulmuş olması, yasal düzenleme için de partilerin ortak çalışma yürütmesi konusunda hayvan hakları savunucularının ve vatandaşların umudunu yükseltiyor.

 

Mecliste.org olarak varolan yasal düzenlemelerin yetersiz olduğunu ve siyasilerin bu konuda somut adım atmasının gerekli olduğunu daha önce de ifade ettik. Yerel seçimler öncesi kurulan ve hayvanlara kötü muameleyi araştıracak komisyonun bir an önce çalışmalarına başlaması bekleniyor.

 

Mevcut yasal düzenlemelere göre, hayvan öldürme suçu, Kabahatler Kanunu ile düzenliyor ve ceza olarak sadece para cezası öngörülüyor.

 

Ne olmuştu?

 

Başkent Ankara’nın Batıkent semtinde çok sayıda köpeğin zehirlenerek öldürüldüğü haberi, sosyal medyanın da etkisiyle hızla yayıldıktan hemen sonra, hem Ankara Büyükşehir Belediyesi, hem de savcılık, sorumluların yakalanması için harekete geçti.

 

Dün kolluk kuvvetlerince olayla ilgili gözaltına alınan üç kişi, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Yaşananlar, hayvanlara kötü muamele ve eziyet konusunun yeniden gündeme gelmesini sağladı ki, cezaların yetersiz olduğu uzunca bir süredir dile getiriliyordu.

 

24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve 27. dönem milletvekili genel seçimleri öncesinde, hayvanlara kötü muamelenin cezasını artıracak bir yasal düzenleme ihtiyacı tekrar gündeme gelmişti.

 

Ardından TBMM bu konuda en önemli adımı 20 Şubat’ta atmış; AK Parti, CHP, HDP, MHP ve İYİ Parti tarafından verilen altı farklı araştırma önergesi birleştirilmişti. Böylelikle, bütün siyasi partilerin ortaklaşması ve oybirliğiyle araştırma komisyonu kurulması kararı alınmıştı. Komisyon şu anda üye belirleme aşamasında.

YAZAR mecliste.org

mecliste.org, meclisin yasama, denetim ve temsil işlevleri hakkında ve kanun tasarı ve tekliflerinin içeriği ile ilgili doğru, güvenilir bilgiye sahip olmak, kanun tasarı ve teklifleri ile ilgili farklı bakış açılarını görmek, yasa yapım sürecinde karar vericilere görüşlerini ve önerilerini iletmek isteyenlerin Türkiye’de ilk kez buluşacağı bir platform.