mecliste.org'dan

İttifak komisyonu çalışmalarını tamamladı.

mecliste.org
15 ŞUBAT 2018
mecliste.org'dan

Çalışmalarını tamamlayan ittifak komisyonu düzenlemeleri liderlere sunacak.

 

AK Parti ile  MHP’nin seçim ittifakı kararının ardından oluşturulan ‘Milli Mutabakat Komisyonu çalışmalarını tamamladı. Komisyonun, AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye sunum yapması bekleniyor.

 

AK Parti komisyon üyesi, Anayasa  Komisyonu Başkanı  Mustafa Şentop, yerel komisyonun seçimlere yönelik çalışmalarını tamamladığını ifade etti. Uyum yasaları ile ilgili çalışmaların devam ettiğini söyleyen Şentop, “Komisyon, seçim ittifakı ve ağırlıklı olarak yerel seçimlere yönelik düzenlemelerle ilgili çalışmalarını tamamladı. Bunu şu an liderlere arz edebilecek durumdayız. Ne zaman müsait olursa arz edeceğiz.” dedi. Komisyonun parti liderleri ile yapacağı toplantı sonrası çalışmalara son şekli verilecek. İttifak yapan partilerin tüzel kişiliğinin korunması komisyonun üzerinde çalıştığı konulardan biri olarak açıklanmıştı. Bu konuda daha önce yaptığı açıklamada AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Mahir Ünal, “Her siyasi parti kendi kurumsal kimliğini korumak, kendi ittifakta aldığı oyu bilmek, eğer genel seçimse milletvekili sayısını bilmek gibi talepleri var” demişti.

 

Partilerin tüzel kişiliklerini koruyarak seçime girmesi siyasi partinin oy oranı oranında alacağı hazine yardımı ile de ilgili. AK Parti Siyasi ve Hukuki İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı’nın komisyonun çalışmaları hakkında yaptığı açıklamada değindiği konular arasında hazine yardımı konusu da vardı. Yazıcı açıklamasında “Hazine yardımını kesmeyecek düzenleme olacak” diyerek komisyonun bu yönde çalıştığını dile getirmişti.

Hazine yardımı nedir? Hazine yardımı koşulları nelerdir?

 

Siyasi partilerin etkin şekilde faaliyet göstermek ve demokrasiyi güçlendirme işlevlerini yerine getirebilmek için mali gelir kaynaklarına ihtiyaç duymakta. Siyasi partilerin devletten aldıkları kaynağı ifade eden hazine yardımı, bu yardımın miktarı ve hangi partilerin bu yardımdan faydalanacağı Siyasi Partiler Kanunu ile düzenlenmiştir. Buna göre son milletvekili genel seçimlerinde yüzde 10’u aşmış siyasi partilere ve genel seçimde yüzde 7’den fazla oy alan, ancak TBMM’de temsil edilemeyen siyasi partilere devlet tarafından mali yardıma yapılmaktadır. Hazine yardımı, partilerin aldıkları toplam geçerli oy esas alınarak, bununla orantılı şekilde yapılır. İttifak Komisyonu çalışmalarına devam ederken yapılan açıklamalar hazine yardımının siyasi partiler için önemini işaret ediyor.

 

Yapılacak düzenlemelerin hazine yardımını ne şekilde düzenleyeceği konusunda net bilgi paylaşılmamakla birlikte halihazırda hazine yardımından faydalanan dört parti bulunuyor. Kasım 2015 genel seçimlerinde seçime giren 101 partiden sadece AK Parti, CHP, MHP ve HDP hazine yardımı alıyor.

YAZAR mecliste.org

mecliste.org, meclisin yasama, denetim ve temsil işlevleri hakkında ve kanun tasarı ve tekliflerinin içeriği ile ilgili doğru, güvenilir bilgiye sahip olmak, kanun tasarı ve teklifleri ile ilgili farklı bakış açılarını görmek, yasa yapım sürecinde karar vericilere görüşlerini ve önerilerini iletmek isteyenlerin Türkiye’de ilk kez buluşacağı bir platform.