mecliste.org'dan

İttifak komisyonu dördüncü toplantısını da tamamladı. Peki bu toplantılarda neler konuşuldu?

mecliste.org
5 ŞUBAT 2018
mecliste.org'dan

AK Parti-MHP Milli Mutabakat Komisyonunun ikinci toplantısında adres değişikliği yapılarak TBMM Beştepe Tesisleri’nde gerçekleştirdi. Basına kapalı gerçekleşen toplantı, yaklaşık 2,5 saat sürdü. İlk toplantı sonrası komisyonun seçim ittifakını da kapsayan uyum yasalarını görüşeceği ifade edilmiş, ayrıca Komisyonun amaçlarından birinin de “Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin hukuki alt yapısını oluşturmak” olduğu dile getirilmişti.

 

Komisyonun yerel seçimlere yönelik uyum yasaları ve ittifak modellerini gündemine aldığı, çalışmaların bu yönde devam ettiği belirtiliyor. Yerel seçimlere yönelik yapılacak düzenlemelerin uygulanabilmesi için Mart 2018’e kadar yasal düzenlemelerin yapılması gerekiyor.

 

Milli Mutabakat Komisyonun üçüncü toplantısı da basına kapalı gerçekleşti

 

AK Parti-MHP Milli Mutabakat Komisyonun üçüncü toplantısı da  TBMM Beştepe Tesisleri’nde gerçekleşti. Basına kapalı gerçekleşen üçüncü toplantı, yaklaşık 2,5 saat sürdü.
CHP’nin Meclis Genel Sekreterliği’nde yapılmasına itiraz etmesinden sonra komisyon bundan sonraki toplantılarını Beştepe’de TBMM tesislerinde yaptı.  İlk toplantıların ardından resmi açıklama yapılmadı. Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop, “konuşmama kararı” aldıklarını ifade etti.

 

Komisyonun ana gündemi: seçim ittifakı ve “Uyum Yasaları”

 

Milli Mutabakat Komisyonunun çalışmaları hakkında, AK Parti Sözcüsü Mahir Ünal, AK Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısı devam ederken yaptığı açıklamada bilgi verdi.

 

Ünal komisyonun çalışmalarını sürdürdüğünü açıkladı, seçim barajı ile ilgili “Genel temayül yüzde 10 barajının korunması üzerinedir” dedi. Ünal, şu anda genel başkanlarla ilgili bir görüşmenin de söz konusu olmadığını ifade ederek, çalışmalar tamamlandıktan ve sunulma noktasına geldiğinde genel başkanların bir araya gelerek değerlendirme yapacaklarını vurguladı.

 

AK Parti Sözcüsü Ünal, çalışmanın şekilden çok maksadının dikkate alınarak gerçekleştirildiğini dile getirerek, “Bu çalışmanın maksadı bir ittifak yapan siyasi partilerin oyunun belli olması. Marka değerinin korunması. Seçim sonuçlarına göre, alacakları milletvekillerinin açık ve net olarak belirlenmesi. Bu amaçları gerçekleştirecek bir pusula biçimi üzerinde çalışıyoruz. Henüz daha karara varılmış değil.” şeklinde konuştu.
İttifak yapan partiler için herhangi bir şekilde baraj sorunu söz konusu olmadığına dikkati çeken Ünal, “Orada ittifak değil, ittifakın oyudur esas olan. İttifakın aldığı oydur. Daha önce Sayın Devlet Bahçeli değerlendirmelerinde, 1991’deki ittifakı örnek vererek oradaki üç siyasi partinin oylarının belirlenmemesinin o dönemde rahatsızlık oluşturduğunu ve kimin ne kadar oy alacağının belli olacağı bir çalışmanın daha doğru olacağını ifade etmişti. Biz de o yönde görüş beyan ettik. Bu çerçevede çalışmalarımızı sürdürüyoruz.” ifadelerini kullandı.

 

Uyum yasaları kapsamında AK Parti-MHP ortak çalışma yapıyor

 

Uyum yasaları kapsamında yerel seçimlere yönelik hazırlanan paket hakkında ise, Ünal “Şu anda hem Milliyetçi Hareket Partisi’nin mutfağı hem de AK Parti’nin mutfağı bu konudaki çalışmalarını tamamladı. Bu paket milli mutabakat komisyonunun önünde. Milli Mutabakat Komisyonu bu paketi hazırlayan uzmanlarla birlikte çalışmalarını tamamlayıp genel başkanlara sunacak. Bu paket, yerel yönetim seçimlerinin yapılan anayasa değişikliğine uyumunu kapsamaktadır.” yanıtını verdi.
Ünal, AK Parti Genel Merkezi bünyesinde oluşturulan Yürütmenin Yapılandırılması Komisyonu, Kamu Personeli Rejimi Komisyonu, Yerel Yönetimler Komisyonu, Siyasi Partiler ve Seçim Mevzuatının Uyarlanması ve Meclis İçtüzük Komisyonu’nun çalışmalarına devam ettiğini belirtti.

 

Dördüncü toplantı da tamamlandı

 

Komisyon geçtiğimiz haftada da dördüncü toplantısını gerçekleştirdi. Komisyonun çalışmalarını kısa sürede tamamlayıp, hazırlanan metnin liderlere sunulması planlanıyor. Komisyonun yerel seçimlere yönelik formülleri üzerinde çalıştığı AK Parti sözcüsü Ünal tarafından açıklanmıştı. Seçim barajının yüzde 10’da kalacağı da açıklamalar arasındaydı.

YAZAR mecliste.org

mecliste.org, meclisin yasama, denetim ve temsil işlevleri hakkında ve kanun tasarı ve tekliflerinin içeriği ile ilgili doğru, güvenilir bilgiye sahip olmak, kanun tasarı ve teklifleri ile ilgili farklı bakış açılarını görmek, yasa yapım sürecinde karar vericilere görüşlerini ve önerilerini iletmek isteyenlerin Türkiye’de ilk kez buluşacağı bir platform.