mecliste.org'dan

Meclis Salı günü grup toplantıları ile çalışmaya başladı

mecliste.org
2 MAYIS 2019
mecliste.org'dan

Yerel seçimler nedeniyle çalışmalara ara veren TBMM Genel Kurulu 30 Nisan, Salı günü açıldı ve çalışmaya başladı. TBMM’de bugün İYİ Parti, CHP ve HDP siyasi parti gruplarının da toplantıları vardı. AK Parti ve MHP ise bugün grup toplantısı yapmadı. Grup toplantısında konuşan tüm liderlerin ana gündem maddeleri arasında ekonomik sorunlar ve siyasetin dilinin düzeltilmesi bulunuyordu.

 

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener konuşmasına Rabia Naz olayının aydınlatılması çağrısı yaptı. Çocuklara karşı kötü muamele ve şiddetin önüne geçilmesi için gerekli düzenlemelerin yapılmasını yineledi. Genel Başkan Akşener konuşmasında ülke gündeminde yer alan yüksek işsizlik oranlarına yer verdi. Kıdem tazminatı, BES ile ilgili de konuşan Genel Başkan Akşener ekonomik reformların bir an önce yapılmasını, ekonominin yatırım ve üretim ile ayağa kalkacağını bunun için de güven ortamının olması gerektiğini ifade etti. Akşener ayrıca, “tanzim çadırları kaldırıldı. Soğanın, biberin, domatesin, patlıcanın fiyatı ortada. Hayat pahalılığı, işsizlik artarak devam ediyor. Markete girip eli boş çıkıyor insanımız. Tencere kaynamıyor. Mutfak yanıyor. Şu hale bakın: Bireysel kredilerde takibe alınan kişi sayısı 1 yılda yüzde 40 artmış. 857 bin kişi işini kaybetmiş. İşsiz sayısı 1 milyon 259 bin kişi artarak, 4 milyon 668 bin kişiye çıkmış. Ümidini kaybedip iş aramayanlarla birlikte, gerçek işsiz sayısı neredeyse 7 milyon. Her üç gencimizden biri işsiz. 2019’da 2,5 milyon kişiyi iş sahibi yapacağız dediler ama aksine işsiz sayımız arttı” diyerek işsizliğe dikkat çekti.  Hukuk ve adalet, güven ortamının sağlanmasında ve ekonominin düzelmesinde öncelikli olduğunun altını çizen İYİ Parti Genel Başkanı yerel seçimleri de konuşmasında da değerlendirdi.

 

CHP Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Kemal Kılıçdaroğlu konuşmasına 31 Mart yerel seçimlerinin değerlendirmesini yaparak başladı. Büyükşehirlerdeki kazanımlardan bahseden Genel Başkan, demokrasiden yana tavır alan tüm vatandaşlara teşekkür etti. Yüksek Seçim Kurulu’nun İstanbul seçimleri ile ilgili bir an önce karar vermesi çağrısı yapan Kılıçdaroğlu, hukukun üstünlüğü vurgusu yaptı. Türkiye gündeminde ekonomik sorunların olduğunu söyleyen CHP Genel Başkanı, yüksek işsizlik oranlarından, yoksulluktan ve artan faizlerden söz etti. Konuşmasında hukukun üstünlüğünü vurgulayan Kemal Kılıçdaroğlu, Anayasa Mahkemesi’nin bu süreçte görevinin çok önemli olduğuna işaret etti. CHP Genel Başkanı, sözleşmeli erlerin sorunlarını da anlatarak bu yönde gerekli yasal düzenlemelerin ve iyileştirilmelerin yapılmasını talep etti.

 

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, ekonomiye geniş yer verdiği konuşmasında; “bakınız değerli arkadaşlarım, bir yıllık fiyat artışı; çarliston biber yüzde 158, sivri biber yüzde 141, kuru soğan yüzde 222, beyaz lahana yüzde 128, kırmızı lahana yüzde 123, patlıcan yüzde 153, pırasa yüzde 182 fiyat artışı. Asgari ücret yüzde 16. Nasıl geçinecek asgari ücretli? Veriyorsun 2 bin 20 lira geçin diyorsun, nasıl geçinecek? Ev kirası mı verecek, okul parası mı verecek, yol parası mı verecek, elektrik parası mı verecek, doğalgaz parası mı verecek, su parası mı verecek, nasıl geçinecek bu adam?”

 

HDP Eş Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Sezai Temelli konuşmasına 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Gününün önemine değinerek başladı. Konuşmasında seçim sonuçlarını da değerlendiren Eş Genel Başkan Temelli, seçim sürecinde ve sonrasında yaşanan sorunları ve adaletsizliklere de konuşmasında yer verdi ve durumun ortadan kaldırılması çağrısı yaptı. Temelli konuşmasında “Türkiye artık demokrasiyi seçmiştir, barışı seçmiştir” diyerek 31 Mart seçimlerinin bunun işareti olduğunu vurguladı. Ayrıca, halkın taleplerine cevap veren, onları temsil eden ve yasa yapan yegane yerin Meclis olduğunu söyleyen Temelli, acil olarak TBMM’nin insiyatif alması gerektiğini ifade etti. Eş Genel Başkan Temelli konuşmasında yargı bağımsızlığı, hukukun üstünlüğü ve toplumsal barış vurgusu yaptı; yargı alanında adaleti sağlayacak, ifade özgürlüğü ve basın özgürlüğünü güçlendirecek adımlara ihtiyaç olduğunu söyledi.

 

HDP Eş Genel Başkanı ekonomi hakkında ise “ekonomide her geçen gün inanılmaz bir kötüye gidiş söz konusu. Son 6 çeyreğe baktığınızda zaten nasıl bir trendin olduğunu görüyorsunuz. Önümüzdeki dönemin nasıl geçeceğini zaten tahmin edebiliyorsunuz. Her geçen gün işsizlik artıyor. Resmi rakamların bile saklayacağı bir işsizlik sorunu var karşımızda. İşsizlik rekor üzerine rekor kırıyor. Zamlar, geçim sıkıntısı. Tanzim satışlar, bitti bununla göz boyamaya çalışan iktidar… Geçen gün açıklandı gıda fiyatlarında dramatik artışlar sözkonusu. Ekmeğe yüzde 25 zam gelebiliyor. Asgari ücret çok kısa sürede ciddi anlamda alım gücünü kaybetti” dedi.

 

Saat 15.00’te açılan Genel Kurulda ise 3 adet uluslararası anlaşmaya dair kanun teklifi görüşülerek kabul edildi.  Kabul edilen teklifler; Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı Arasında Temel Anlaşma’ya Ek Protokolün Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Teklifi, Türkiye ile Nijer Arasında Nijer-Türkiye Dostluk Hastanesinin Açılması, Ortak İşletilmesi ve Devredilmesi ile İlgili Protokolün Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Teklifi ile Türkiye ile KKTC Arasında Sosyal Güvenlik Anlaşmasının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Teklifi

Genel Kurulun gündeminde 26 tane daha uluslararası anlaşma yer alıyor.

YAZAR mecliste.org

mecliste.org, meclisin yasama, denetim ve temsil işlevleri hakkında ve kanun tasarı ve tekliflerinin içeriği ile ilgili doğru, güvenilir bilgiye sahip olmak, kanun tasarı ve teklifleri ile ilgili farklı bakış açılarını görmek, yasa yapım sürecinde karar vericilere görüşlerini ve önerilerini iletmek isteyenlerin Türkiye’de ilk kez buluşacağı bir platform.