mecliste.org'dan

Meclisin salı günü mesaisi: Siyasi parti grup toplantıları

mecliste.org
10 OCAK 2018
mecliste.org'dan

TBMM’de çalışmalar siyasi parti grubu esası üzerine kurulmuştur. Siyasi parti gruplarının meclis çalışmalarına güçleri oranında katılmaları Anayasal güvence altındadır. Siyasi parti gruplarının, Salı günleri “grup toplantısı” yapması TBMM’de teamül haline gelmiştir. TBMM de bunun için ayrılan salonlarda yapılan bu toplantılar aslında yasama işlevinin bir parçasıdır. Siyasi parti grup toplantılarının halka ve basına açık olması teamül haline gelmiştir ve “kapalı” toplantılar istisnadır.

 

Siyasi parti grup toplantıları neden yapılır?

 

Yasama işlevinin bir parçası olan siyasi parti grup toplantılarında, partilerin milletvekillerinin bir araya gelerek istişare yapması, partinin işleyişi ve hayata geçecek projelerin tartışılması, TBMM genel kurulu öncesi gündemdeki konuların değerlendirilmesi ve milletvekilleri ile genel başkan arasında bilgi alışverişinin amaçlanması beklenir. Son dönemde kamuoyuna yansıyan şekliyle liderlerin konuştuğu, vekillerin, parti üyelerinin, vatandaşların dinlediği grup toplantıları gerçekleşmektedir.

 

Grup konuşmalarında konuşulanlar

 

TBMM’de grubu bulunan siyasi partilerin liderleri 2018 yılının ilk mesajlarını dün yapılan grup toplantıları ile iletti.

 

AK Parti Genel Başkanı, Cumhurbaşkanı Erdoğan,  partisinin kongre takvimine ilişkin konuştu ve büyükşehirlerin il kongrelerini sona bıraktıklarını, bunlar da tamamlandıktan sonra, Eylül ayı gibi büyük kongreye gidilebileceği mesajını verdi. Erdoğan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin destek açıklamalarıyla ilgili şöyle dedi:

 

“Sayın Bahçeli’nin dün yaptığı açıklamayı bu bakımdan çok önemli görüyorum. Kendisine, şimdiden beyan ettiği şahsımıza destek kararı için şahsım, partim, milletim adına şükranlarımı sunuyorum. 2019 seçiminin yerli ve milli olanlarla, ipi başka mahfillerin elinde bulunanlar arasında geçeceği açıktır. Yabancı ülkeler başta olmak üzere, FETÖ’den PKK’ya kadar tüm aktörler bu çerçevede pozisyon almaktadır. Bizim yerimiz her zamanki gibi milletimizin yanıdır. Sizlerden, 2018 yılını çok iyi değerlendirmenizi bekliyorum. Yapacağınız çalışmalarda sizlere Allah’tan kolaylıklar diliyorum.”

 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise konuşmasında Başbakan Binali Yıldırım’ın kamyon şoförlerinin durumu ile ilgili açıklamasına cevap vererek, “ben de buradan bütün kamyon şoförü kardeşlerime sesleniyorum, keyfiniz yerindeyse, aldığınız mazottan, gittiğiniz yoldan keyif alıyorsanız, dünyanın en pahalı köprülerinden sizi zorla geçirtiyorlarsa siz o zaman isyan etmeyin. Sayın Binali Yıldırım rakamlar da vermişti, kendisi bir de ulaştırma bakanlığı yaptı, yolun kaç kilometre olduğunu bilmemesi gerçekten beni şaşırttı. Arkadaşlarımız bindiler bir tıra Ankara’ya kadar geldiler kaç lira para ödediler; yol parası, köprü, benzin, mazot parası hepsini çıkardılar” dedi.

 

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise konuşmasında Anayasa değişikliği ile getirilen Cumhurbaşkanlığı sistemi hakkında konuştu. Sistemde değişiklik olmayacağını dile getiren Bahçeli, “Bu yol kapalıdır. Çalıyı tepesinden sürümek ahmaklıktır. Hz. Nuh’un cep telefonu kullanması kadar hayal mahsulüdür. Mevcut sistemden dönmeye çalışanları, dönüş için çağrıda bulunanları, çaba gösteren yandan çarklıları tanımıyoruz, tanımayacağız. Bunlar ki getirdikleri su akmaz, yaptıkları baraj tutmaz, söyledikleri sözü kimseler yutmaz. Siyasetin dipsiz tencerelerine, camsız pencerelerine inanacak yoktur. Artık taraflar netleşmiştir. Niyetler netleşmiştir. Bundan sonra herkesin 2019 yılına müzahir tavrı da netleşmelidir” dedi.

 

HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen ise 696 sayılı KHK ile getirilen tek tip kıyafet uygulaması ile konuştu: “Cezaevlerindeki akademisyenlerin, gazetecilerin, siyasetçilerin smokin giymek gibi bir dertleri, beklentileri hesapları hiç olmadı. Onlar, ülkeleri için bir şeyler yapmak, ülkelerinin karşı karşıya bulunduğu tehlikeye dikkat çekmek için ellerinden gelen çabayı sarf ettiler ve onun da bedelini ödüyorlar. Ama kafayı smokine takanlar var.”

 

Bilgen konuşmasında 2019 seçimlerine dair de açıklamalarda bulundu, “tek gündemi cumhurbaşkanlığı seçimi olan, tek gündemi 2019’da ne olacak, partimiz parlamentoda kaç milletvekiliyle temsil edilecek, derdine düşmüş olanlar var. Bu sözün sahibi aslında kendi derdini ifade ediyor, kendi smokin hesabı ya da smokini kimin giyeceğinin hesabı içerisine düşmüş. Meşhur bir söz var, ‘Başkaların yolunda yürüyenler iz bırakmazlar.’ Bu ilişkide, ittifakta, 2019’a dair cumhurbaşkanı hesaplarında, kim kimin izinde yürüyor, bilmiyoruz ama birbirlerini çok sevdiklerini sadece arka arkaya dinlediğiniz mesajlardan anlıyorsunuz, isterlerse Katolik nikahı da kıyabilirler, bir daha ayrılmamak üzere de bir araya gelebilirler, böyle kafamızı karıştıracak, a artı b artı c gibi hesaplara da hiç gerek yok” dedi.

YAZAR mecliste.org

mecliste.org, meclisin yasama, denetim ve temsil işlevleri hakkında ve kanun tasarı ve tekliflerinin içeriği ile ilgili doğru, güvenilir bilgiye sahip olmak, kanun tasarı ve teklifleri ile ilgili farklı bakış açılarını görmek, yasa yapım sürecinde karar vericilere görüşlerini ve önerilerini iletmek isteyenlerin Türkiye’de ilk kez buluşacağı bir platform.