mecliste.org'dan

Seçim ittifakını da içeren kanun teklifi için Anayasa Komisyonu 2. toplantısını bugün yapıyor.

mecliste.org
5 MART 2018
mecliste.org'dan

AK Parti ve MHP’nin hazırladığı kanun teklifi 21 Şubat’ta TBMM Başkanlığına sunulmuştu. 26 maddeden oluşan “298 Sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” görüşmelerine TBMM Anayasa Komisyonunda başlandı. Görüşmelerde teklifin ayrıntılı incelenmesi için alt komisyona sevk edilmesine karar verildi.

 

Anayasa Alt Komisyonuna Başkan AK Parti Aydın Milletvekili Abdurrahman Öz, Başkan vekili MHP Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Parsak seçildi. Toplam 9 kişilik alt komisyonda AK Parti’den Ankara Milletvekili Murat Alparslan, Antalya Milletvekili Mustafa Köse, Adıyaman Milletvekili İbrahim Halil Fırat ve Şanlıurfa Milletvekili Kemalettin Yılmaztekin, CHP’den Ankara Milletvekili Murat Emir ve Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, HDP’den ise Mardin Milletvekili Erol Dora yer aldı.

 

Alt komisyon görüşmelerinde muhalefet ittifakların kurulması, seçim barajı, seçim çevrelerinin değiştirilmesi, seçim güvenliği, sandık başkanlarının kamu görevlileri arasından seçilmesi ve mühürsüz oy pusulaları ile ilgili düzenlemeleri içeren maddelere yönelik eleştiriler getirdi. Alt komisyonda 28 Şubat’ta görüşülen ittifak düzenlemesinin de yer aldığı seçimler ve seçmen kütükleri hakkındaki 26 maddelik yasa teklifi aynen kabul edildi.

 

Anayasa Alt Komisyon Raporu ve aynen kabul edilen kanun teklifi bugün Anayasa Komisyonu’nda görüşülüyor.

YAZAR mecliste.org

mecliste.org, meclisin yasama, denetim ve temsil işlevleri hakkında ve kanun tasarı ve tekliflerinin içeriği ile ilgili doğru, güvenilir bilgiye sahip olmak, kanun tasarı ve teklifleri ile ilgili farklı bakış açılarını görmek, yasa yapım sürecinde karar vericilere görüşlerini ve önerilerini iletmek isteyenlerin Türkiye’de ilk kez buluşacağı bir platform.