mecliste.org'dan

Siyasi partilerin gündeminde yeni sistemin revizyonu var

mecliste.org
2 TEMMUZ 2019
mecliste.org'dan

Bugün Mecliste grup toplantılarında siyasi parti liderleri gündeme dair değerlendirmelerde bulundular. Grup toplantılarında tüm liderlerin konuşmalarında cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine dair ifadeler bulunuyordu.

 
Sabah saatlerinde partililere seslenen İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, yeni sistemin sorunlarına değindi. Sistemdeki her hatanın, yanlış kararın ve icraatın siyasi sorumlusunun cumhurbaşkanı olduğunu ifade eden Akşener, milletin ortak akıl, rasyonel yönetim, demokrasi ve adalet taleplerine bu sistemin cevap veremediğini söyledi.

 
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin grup konuşmasındaki ana gündem başlıklarından biri de cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiydi. Bahçeli, sistemin ilke ve esaslarıyla oturmasının, güçlenmesinin zaman alacağını ifade ederken, sistemin aksayan yönlerinin değerlendirilebileceğini fakat sistemden geri dönüş olmadığını söyledi.

 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun grup toplantısında da sistem tartışması gündem maddelerinden biriydi. Milletin talebinin tarafsız cumhurbaşkanı olduğunu ifade ederek, adalet kavramının önemini vurgulayan Kılıçdaroğlu, “eğer siz adaleti yok eden kararlar alırsanız, devletin temelini çürütmüş olursunuz” dedi.

 
Bu hafta grup toplantısı yapan bir diğer parti de HDP oldu. HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli toplantıda partililere seslendi. Temelli, “ Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile Türkiye’nin yol alması mümkün değil. Bu krizlerden bu sistemle çıkamıyorsak bir seçenek yaratmalıyız.” diyerek eşit yurttaşlığı temel alan yeni bir anayasa ile bu sistemin değiştirilmesi gerektiğini vurguladı.

 
AK Parti bugün grup toplantısı yapmadı. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi bu hafta AK Parti’nin de gündemindeydi. Geçtiğimiz günlerde AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan’ın yaptığı açıklamada yeni sistemde revizenin mümkün olduğu yer aldı. Turan, “eski sistem eskide kaldı, yeni sistemde revize her zaman mümkün. 1 yıllık süreçteki tecrübeler ve uygulamalar masaya yatırılarak gerekli görülen adımlar güçlü bir iradeyle atılır” dedi.

 
AK Parti kanadından Grup Başkanı Naci Bostancı da sistemi rehabilite etmenin önemine geçen hafta yaptığı açıklamada yer vermişti. Bostancı, başlangıçta her şeyin öngörülemeyeceğini uygulamada kimi problemlerin yaşanabileceğini ve bunların görülüp tartışılabileceğini ifade ederek, cumhurbaşkanlığı hükümetin sistemine dair bir çalışmanın yapılmakta olduğunu da açıklamıştı.

YAZAR mecliste.org

mecliste.org, meclisin yasama, denetim ve temsil işlevleri hakkında ve kanun tasarı ve tekliflerinin içeriği ile ilgili doğru, güvenilir bilgiye sahip olmak, kanun tasarı ve teklifleri ile ilgili farklı bakış açılarını görmek, yasa yapım sürecinde karar vericilere görüşlerini ve önerilerini iletmek isteyenlerin Türkiye’de ilk kez buluşacağı bir platform.