mecliste.org'dan

Son yasama yılında Meclis nelere mesai harcadı?

mecliste.org
1 MART 2019
mecliste.org'dan

Anayasa değişikliği sonrası kabul edilen Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi, 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve 27. Milletvekili Genel Seçimleri sonrasında tam manasıyla uygulanmaya başlandı. Anayasa değişikliği sonrasında TBMM’de temsil edilen milletvekili sayısı 600 oldu. TBMM’de, 24 Haziran Milletvekili Genel seçimlerinden sonra AK Parti, CHP, HDP, MHP ve İYİ Parti olmak üzere 5 siyasi parti grup kurma çoğunluğuna ulaştı.

  • 4 milletvekili bakan olarak görevlendirildiği için ve CHP Edirne Milletvekili Ercin Bircan’nın vefat etmesinden dolayı milletvekili sayısı 595 oldu.
  • TBMM’de milletvekillerinin dağılımı şu şekilde; AK Parti: 291, CHP: 142, HDP: 65, MHP: 49, İYİ Parti: 39, Saadet Partisi: 2, TİP: 2,  DP: 1, BBP: 1 ve 3 Bağımsız Milletvekili
  • 31 Mart Yerel Seçimleri için AK Parti’den 3, CHP’den 5, HDP’den 8 ve İYİ Parti’den 2 ve 1 bağımsız olmak üzere toplam 19 milletvekili aday oldu.
  • TBMM’ye 27. Dönem 2. Yasama yılında bin 574 yasa teklifi sunuldu. Bu tekliflerden 15’i kanun, 1’i bütçe teklifi ve 3 uluslararası anlaşma olmak üzere 19’u kabul edildi, yürürlüğe girdi (28 Şubat 2019 tarihi bilgileri esas alınmıştır).
  • 2 bin 592 soru önergesi cevaplandı. TBMM Başkanlığına yöneltilen 30 soru önergesi cevaplandı, milletvekilleri tarafından 854 Meclis Araştırma Önergesi verildi, önergelerin 11’i görüşüldü ve 5 konuda Meclis Araştırma Komisyonu kurulması kararı alındı (28 Şubat 2019 tarihindeki bilgiler esas alınmıştır).
  • Vatandaşların Dilekçe Komisyonu’na yaptığı başvuru sayısı (18 Şubat 2019 tarihinde) 5 bin 506 oldu, bunların 4 bin 43’ü cevaplandırıldı ve sonuçlandırıldı.
  • 26. Dönemden 253 Yasama Dokunulmazlığı Tezkeresi 27. Dönem’e devredildi. 27. dönemde 195 Yasama Dokunulmazlığı Tezkeresi Meclise geldi.
  • Genel Kurul 57 birleşim yaptı, toplamda 482 saat çalışma yürüttü, Komisyonlarda 102 toplantı yapıldı ve 495 saat çalışıldı.

 

Yerel Seçimlerde Aday Olan Milletvekilleri

 

AK Parti : İzmir Milletvekili Binali Yıldırım ( 18 Şubat tarihinde istifa eden TBMM Başkanı )

Kayseri Milletvekili Mehmet Özhaseki

Aydın Milletvekili Mustafa Savaş

CHP:  Bolu Milletvekili Tanku Özcan,

Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet

Bursa Milletvekili Erkan Aydın

Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç

Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel

HDP:  Diyarbakır Milletvekili Adnan Selçuk Mızraklı

Kars Milletvekili Ayhan Bilgen

Diyarbakır Milletvekili Hişyar Özsoy

İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm

Van Milletvekili Bedia Özgökçe Ertan

İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu

Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu

İstanbul Milletvekili Hüda Kaya

İYİ Parti: Balıkesir Milletvekili İsmail Ok

Adana Milletvekili İsmail Koncuk

Bağımsız:  Samsun Milletvekili Erhan Usta

YAZAR mecliste.org

mecliste.org, meclisin yasama, denetim ve temsil işlevleri hakkında ve kanun tasarı ve tekliflerinin içeriği ile ilgili doğru, güvenilir bilgiye sahip olmak, kanun tasarı ve teklifleri ile ilgili farklı bakış açılarını görmek, yasa yapım sürecinde karar vericilere görüşlerini ve önerilerini iletmek isteyenlerin Türkiye’de ilk kez buluşacağı bir platform.