mecliste.org'dan

TBMM yeni Başkanını seçti

mecliste.org
25 ŞUBAT 2019
mecliste.org'dan

Binali Yıldırım’ın Başkanlıktan istifa etmesinin ardından, Meclis Başkanlığı seçimi için adaylar Cuma (22 Şubat) günü belli oldu. 24 Şubat 2019, Pazar günü gerçekleşen seçimin 3. tur oylamasında Meclis Başkanlığına, AK Parti Adayı Tekirdağ Milletvekili Mustafa Şentop seçildi.

TBMM Genel Kurulunda, birinci tur yapılan oylamada 528 milletvekili oy kullandı. İlk tur oylamada,

AK Parti Tekirdağ Milletvekili Mustafa Şentop 322,

CHP İstanbul Milletvekili Engin Altay 120,

HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay Pekgözegü 45,

İYİ Parti Gaziantep Milletvekili İmam Hüseyin Filiz 35 oy aldı. 6 oy da geçersiz sayıldı.

TBMM Genel Kurulunda, ikinci turda 544 milletvekili oy kullandı. Seçimin ikinci turunda da adaylar seçilebilmek için gereken 400 oya ulaşamadı. İkinci turda;

AK Parti Tekirdağ Milletvekili Mustafa Şentop 333,

CHP İstanbul Milletvekili Engin Altay 126,

HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay Pekgözegü 46,

İYİ Parti Gaziantep Milletvekili İmam Hüseyin Filiz 35 oy aldı. 4 oy da geçersiz sayıldı.

TBMM Genel Kurulunda üçüncü tur oylamaya 542 milletvekili katıldı. Üçüncü turda TBMM Başkanı seçilebilmek için adayların üye tam sayısının salt çoğunluğu olan 301 oy alması gerekiyordu. TBMM Başkanlığı seçiminin üçüncü turunda AK Parti Tekirdağ Milletvekili Mustafa Şentop, 336 oy alarak salt çoğunluğu sağladı ve TBMM’nin yeni Başkanı oldu. TBMM Genel Kurulundaki 3. tur oylamanın ardından Meclis Başkanlığına seçilen Mustafa Şentop, bir teşekkür konuşması yaptı. Şentop, konuşmasında, TBMM’nin, başlangıcından bugünlere bütün zor zamanlarda daima milletin ümidi olduğunu dile getiren millet iradesinin Mecliste temsil edildiğini ve demokrasinin kalbinin Meclis olduğunu vurguladı. Şentop, Meclisin tamamını temsil etmenin gereği olarak adalet ve tarafsızlık anlayışı içerisinde üzerine düşen görevleri yürüteceğini de ifade etti.

Sonrasında, oturumu yöneten TBMM Geçici Başkanı Celal Adan, seçimin tamamlanmasının ardından, birleşimi, 27 Mart 2019 Çarşamba günü 14.00’te toplanmak üzere kapattı.

YAZAR mecliste.org

mecliste.org, meclisin yasama, denetim ve temsil işlevleri hakkında ve kanun tasarı ve tekliflerinin içeriği ile ilgili doğru, güvenilir bilgiye sahip olmak, kanun tasarı ve teklifleri ile ilgili farklı bakış açılarını görmek, yasa yapım sürecinde karar vericilere görüşlerini ve önerilerini iletmek isteyenlerin Türkiye’de ilk kez buluşacağı bir platform.