mecliste.org'dan

Uyum düzenlemelerinin Nisan'da Meclis’e gelmesi bekleniyor

mecliste.org
5 NİSAN 2018
mecliste.org'dan

TBMM’de  siyasi partilerin seçim ittifakı yapabilmelerine olanak tanıyan İttifak Yasanın kabul edilmesinin ardından partiler seçim hazırlıklarına devam ediyor. AK Parti ve MHP’nin Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimde ittifak yapacakları önceden duyurulmuştu. Ana muhalefet partisi CHP Genel Başkanı ise milletvekilleriyle gruplar halinde görüşerek ittifak  hakkında görüşlerini isteyecek. HDP’nin ise Mayıs ayından itibaren, seçim gündemiyle demokratik kitle örgütleri, siyasi parti ve meslek odalarının kapısını çalacağı ifade ediliyor. 2019 seçimi öncesinde hukuki bir engele takılmak istemeyen İYİ Parti bu nedenle geçtiğimiz hafta sonu 1. Olağanüstü Kongresini gerçekleştirdi.

 
Siyasi partilerin ittifak yapmasına imkan tanıyan yasal düzenleme sadece genel seçimlere yönelik hükümler içeriyor. Diğer yandan, siyasi partiler sadece 2019 yılında yapılması ön görülen genel seçimlere değil yerel seçimlere yönelik de hazırlıklara devam ediyor. Yaklaşan seçim takvimi Anayasa değişikliğine paralel olarak Uyum Yasalarının çıkarılmasına ayrılacak süreyi sınırlıyor.

 

AK Parti’nin Uyum Komisyonu çalışmalarına devam ediyor

 

Uyum Yasaları ile ilgili düzenlemelerin Seçim Kanunu, Siyasi Partiler Kanunu ve Meclis’in Anayasası olarak bilinen iç tüzük değişikliğini kapsaması öngörülüyor. Geçtiğimiz günlerde AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Uyum Üst Komisyonu Başkanı Hayati Yazıcı “Uyum Yasaları” ile ilgili bir bilgi notunu AK Partili Milletvekillerine göndermişti. Söz konusu bilgi notunda, çalışmaların Nisan 2018 sonuna kadar tamamlanacağı ifade edilmişti. Uyum Yasaları üzerinde çalışan AK Parti Uyum Komisyonu’nun 19 Nisan 2018 günü Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir araya gelerek  düzenlemeye son şeklin verileceği belirtiliyor.

 
Uyum paketinde yer alması beklenen iki önemli başlık Cumhurbaşkanlığı seçiminde oy pusulasının nasıl olacağı ve bağımsız adaylık için gereken 100 bin imzanın nasıl toplanacağına dair düzenlemeler. Kasım 2019’da yapılması öngörülen Cumhurbaşkanlığı seçiminde kullanılacak oy pusulasında adayların nasıl yer alacağına dair herhangi bir yasal düzenleme bulunmuyor. Ayrıca, bağımsız olarak cumhurbaşkanı adayı olmak isteyenler için gerekli olan 100 bin imzanın nereye teslim edileceği konusunda henüz yasal bir düzenleme yapılmadı. Bu konuda gündemdeki tartışmalarda öne çıkan seçeneklerden biri noter diğeri  de Yüksek Seçim Kurulu(YSK). Diğer bir seçenek olarak imzaların ilçe seçim kurullarına teslim edilmesi olarak dile getiriliyor.

YAZAR mecliste.org

mecliste.org, meclisin yasama, denetim ve temsil işlevleri hakkında ve kanun tasarı ve tekliflerinin içeriği ile ilgili doğru, güvenilir bilgiye sahip olmak, kanun tasarı ve teklifleri ile ilgili farklı bakış açılarını görmek, yasa yapım sürecinde karar vericilere görüşlerini ve önerilerini iletmek isteyenlerin Türkiye’de ilk kez buluşacağı bir platform.