mecliste.org'dan

Yerel yönetimler seçimlerinde TBMM’den 5 milletvekili seçildi

mecliste.org
1 NİSAN 2019
mecliste.org'dan

31 Mart, Pazar günü vatandaşlar yerel yönetimleri yönetecek temsilcilerini seçti. 52 milyon seçmenin olduğu Türkiye’de vatandaşlar 194 bin 310 sandıkta oy kullandı. TBMM açısından da önem taşıyan yerel seçimlerde 19 milletvekili aday oldu. Dün gece açılan sandıklara ve ortaya çıkan resmi olmayan sonuçlara göre TBMM’den yerel yönetimleri yönetmeye gidecek beş milletvekili bulunuyor:

 

  • CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan, Bolu Belediyesi Belediye Başkanlığı
  • CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, İzmit Belediye Başkanlığı
  • HDP Diyarbakır Milletvekili Adnan Selçuk Mızraklı, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığı
  • HDP Van Milletvekili Bedia Özgökçe Ertan, Van Büyükşehir Belediye Başkanlığı
  • HDP Kars Milletvekili Ayhan Bilgen, Kars Belediye Başkanlığı görevlerine seçildi.

Seçim sonuçlarının kesinleşmesinin ardından milletvekillerinin belediye başkanlığı görevini kabul etmeleri için 15 gün süreleri bulunuyor. Kabul etmeleri halinde ise milletvekillikleri düşecek ve TBMM Genel Kurulu’nun bilgisine sunulacak. Genel Kurul, 24 Şubat’ta kapanan TBMM 27 Mart’ta tekrar toplandı. Gerekli çoğunluk sağlanamadığı ve Divan Kurulu oluşmadığı için 2 Nisan tarihinde açılmak üzere oturum başkanı tarafından kapandı.

YAZAR mecliste.org

mecliste.org, meclisin yasama, denetim ve temsil işlevleri hakkında ve kanun tasarı ve tekliflerinin içeriği ile ilgili doğru, güvenilir bilgiye sahip olmak, kanun tasarı ve teklifleri ile ilgili farklı bakış açılarını görmek, yasa yapım sürecinde karar vericilere görüşlerini ve önerilerini iletmek isteyenlerin Türkiye’de ilk kez buluşacağı bir platform.