fbpx

mecliste.org'dan

AK Parti'den CHP ve İYİ Parti'ye 'infaz düzenlemesi' turları

mecliste.org
23 MART 2020
mecliste.org'dan

AK Parti, partiler arasında mutabakatla çıkarılmasını isteği infaz düzenlemesi için yarın  CHP ve İYİ Parti’yi TBMM’de ziyaret edecek. CHP’yi saat 10.00’da, İYİ Parti’yi ise saat 14.00’te ziyaret etmesi bekleniyor. Coronovirüs salgını nedeniyle Meclis’ten öncelikli çıkarılması istenen infaz düzenlemesiyle yaklaşık 100 bin mahkumun tahliye edilmesi bekleniyor. Terör, uyuşturucu, cinsel suçlar, örgütlü suçlarla ilgili infaz indiriminin siyasi partilerin önerilerinden sonra şekilleneceği belirtiliyor.

 

3. Yargı Paketinde yer alması beklenen düzenlemelerden bazıları şöyle:

 

Terör, uyuşturucu, cinsel suçlar, örgütlü suçlar ve mükerrer suçlar hariç olmak üzere cezaların infazı 2/3 yerine 1/2 yani yarı oranında uygulanacak. Bu düzenleme yaklaşık 100 bin mahkumu etkileyecek. Mahkumların tamamı hemen cezaevinden çıkıyor olmayacak. Ceza süreleri içinde düzenleme kapsamına girenler ilk etapta, kademeli olarak koşullu salıverme gerçekleşecek.

 

  • Yaşlılar kalan cezalarını evinde çekecek. Alternatifli hazırlanan yaş sınırında belli suçlarda 60-70 yaş arasında sağlık sorunu varsa kalan 2 yıl ve altındaki cezalar, evinde denetimli serbestlik uygulamasına tabi tutulacak. 70 yaş üstündeki mahkumlar da 5 yıl ve altındaki kalan cezalarını evinde denetimli serbestlik kuralları içinde tamamlayacak.
  • Doğum yapanlar çocuğunu doğurduktan 1,5 yıl sonra cezasını çekmesi için cezaevine girecek.
  • Salgın hastalık ve afet hallerinde cezaevlerinde kalan mahkumların aileleriyle beklemeksizin görüştürülmeleri sağlanacak.
  • Taksirle işlenen suçlarda 2 yılın altındaki ceza sürelerinde, talep halinde gece veya hafta sonu cezaevine girme uygulaması yapılabilecek.

YAZAR mecliste.org

mecliste.org, meclisin yasama, denetim ve temsil işlevleri hakkında ve kanun tasarı ve tekliflerinin içeriği ile ilgili doğru, güvenilir bilgiye sahip olmak, kanun tasarı ve teklifleri ile ilgili farklı bakış açılarını görmek, yasa yapım sürecinde karar vericilere görüşlerini ve önerilerini iletmek isteyenlerin Türkiye’de ilk kez buluşacağı bir platform.