fbpx

mecliste.org'dan

Göçmenlerin istihdamı Meclis gündeminde

mecliste.org
3 TEMMUZ 2019
mecliste.org'dan

İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Göç ve Uyum Alt Komisyonu dün toplandı. Gündeminde göçmenlerin işgücüne kayıtlı işçi olarak dahil edilmesi çalışmaları vardı. Komisyonda konuşan Aile, Çalışma  ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Uluslararası İşgücü Genel Müdürü Sadettin Akyıl Suriyeli sığınmacıların işgücü piyasasında kayıt dışı çalışmasını önlemek  için Göç İdaresiyle birlikte yaptıkları yeni düzenlemelerden söz etti. Düzenleme öncesi Suriyeli sığınmacıların sadece oturma iznine sahip oldukları ilde kayıtlı olarak çalışabiliyorken, yeni düzenlemeyle birlikte kayıtlı oldukları il dışında da çalışma iznine sahip olduklarını söyledi. Akyıl’ın verdiği bilgilere göre çalışma izni harç bedeli 2016’da yıllık 800 lira civarındayken 2019’da bu bedelin Maliye ve Dışişleri Bakanlıklarının da görüşleri alınarak 283 liraya düşürüldü.

 

Ayrıca, Suriyeli sığınmacıların başvurularda yaşadıkları zorluklar nedeniyle yabancılardan istenen detaylı evraklar yerine sadece sözleşme ve fotoğrafla başvuru yapabilecekleri ayrı bir sistem kurduklarını, üstelik süreci kolaylaştırmak için başvurunun işveren tarafından e-devlet üzerinden işveren numarasını girerek  tamamen elektronik sistem üzerinden çalışma izni başvurusu yapabildikleri belirtildi.

 

Öte yandan, tarım sektörünün yapısal özelliklerinin kayıt içi çalışmayı zorlaştırması nedeniyle, tarımda çalışan Suriyeli veya Afgan tüm göçmenlerin çalışma izni almaktan muaf  tutulduklarını, sadece Uluslararası İşgücü İl Genel Müdürlüğüne gidip tarım ve hayvancılıkta çalışacaklarını beyan ederek il müdürlüklerinden alacakları belgeyle 1 yıl boyunca istedikleri bahçede, bağda ve hayvancılıkta çalışabilecekleri ifade edildi.

 

Akyıl, çalışma çağında olan Suriyeli sığınmacı sayısının 2 milyon 150 bin civarında görüldüğünü ama bu sayının içinde işgücü piyasasına katılabilecek şartlarda olan Suriyelilerin esasında 950 bin civarında olduğunun altını çizdi. Akyıl, kurum olarak çalışmalarının odağında Suriyelilerin nerede istihdam edileceği ve istihdamın kalıcı hale getirilebilmesi için çalışanların hangi eğitimden geçirilmesi gerektiğinin araştırmak olduğunu vurguladı. Akyıl, amaçlarının kayıt dışı çalışmanın önüne geçmek ve kayıt dışı çalışanları kayıtlı hale getirmek olduğunu ifade etti.

 

Komisyonda yapılan açıklamalara göre; kayıtlı çalışan Suriyeli sığınmacı sayısı 82 bin civarında olmasına rağmen ticaret odalarından, sahadan alınan rakamlara göre Türkiye’de Suriyeli çalışan sayısının en az 800 bin civarında olduğu öngörülüyor. Toplamda çalışma izni alan Suriyeli 82 bin 365 kişinin, 50 bini bağımlı çalışan iken 30 bini bağımsız çalışanlardan oluşuyor.


İlgili içerik

Suriyeli sığınmacılar Meclisin gündemindeydi

YAZAR mecliste.org

mecliste.org, meclisin yasama, denetim ve temsil işlevleri hakkında ve kanun tasarı ve tekliflerinin içeriği ile ilgili doğru, güvenilir bilgiye sahip olmak, kanun tasarı ve teklifleri ile ilgili farklı bakış açılarını görmek, yasa yapım sürecinde karar vericilere görüşlerini ve önerilerini iletmek isteyenlerin Türkiye’de ilk kez buluşacağı bir platform.