mecliste.org'dan

Grup toplantılarını gündemi YSK’nın iptal kararı oldu

mecliste.org
7 MAYIS 2019
mecliste.org'dan

YSK’nın İstanbul seçimlerini yenileme kararı alması sonrasında siyasi parti grupları TBMM’de bugün toplandı. Sabah saatlerinden itibaren sırasıyla İYİ Parti, AK Parti, HDP ve CHP grup toplantıları yapıldı, MHP’nin ise grup toplantısını yarın yapacağı öngörülüyor. Grup toplantılarında konuşan tüm liderlerin gündeminde YSK’nın İstanbul seçimlerini yenileme kararı bulunuyordu. Ayrıca, konuşmalarda demokrasi ve hukuk en çok vurgulanan kavramlar oldu.

 
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, konuşmasının büyük çoğunluğunu YSK’nın İstanbul seçimlerini yenileme kararına ayırdı. Akşener, konuşmasında YSK’nın gerekçesi olan tam kanunsuzluk durumu gerçekleşmiş ise bunun gereğinin yapılmasını ifade etti. Yerel seçimde kullanılan oyların aynı zarfa konulduğunu ve sadece büyükşehir belediye başkanı seçiminin yenilenmesi kararı verildiğini ifade eden Akşener, bu kararın millet iradesine zarar verdiğini söyledi. Demokrasi geleneğine sahip Türkiye’nin uluslararası alanda kötü bir duruma düştüğünü ifade eden Akşener, demokrasinin evrensel değerlerine işaret etti ve hukukun üstünlüğünün tam anlamı ile tesis edileceğini söyledi.

 
AK Parti grup toplantısında AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konuştu. Erdoğan konuşmasında YSK’nın İstanbul seçimlerini yenileme kararına yer verdi. Erdoğan, “AK Parti’nin sandıktan çıkan sonucu kabullenmemek, hakkı olmayan bir seçimi kazanmış görünmek gibi bir derdi asla yoktur, olamaz. Biz sadece gasp edilen haklarımızı düzeltmenin peşindeyiz” dedi. YSK’nın kararının, sorunların demokrasi ve hukuk içinde çözme iradesini güçlendireceğini ifade eden Erdoğan, hakemliğin milli iradede olduğunu işaret etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, tüm arkadaşlarının hallerini gözden geçirmeleri gerektiğini işaret etti ve kendileri için milletin kararının önemli olduğunu ifade etti.

 
HDP grup toplantısında HDP Eş Genel Başkan Sezai Temelli konuşma yaptı. Temelli konuşmasında YSK kararına yer verdi ve seçimlerdeki diğer haksız uygulamalara daha önce de dikkat çektiklerini ifade etti. Eş Genel Başkan Temelli, “demokrasi mücadelesi tutarlılık ister, kararlılık ister ve bütünlüklü bir mücadeleye ihtiyaç vardır” dedi. Temelli konuşmasında haksızlıklara, hukuksuzluğa ve zulme karşı mücadele verilmesi gerektiğini ifade ederek demokrasi ve barışın böylelikle gerçekleşeceğini işaret etti. Türkiye’nin ihtiyacının toplumsal uzlaşı olduğunu ifade eden Temelli, bu uzlaşıya toplumun tüm kesimlerinin katılması gerektiğini söyledi. HDP Eş Genel Başkanı, “adalet ve hukuk bu ülkede yaşam bulacak ve barış bu topraklarda yeşerecek bu sizlerin mücadelesi ile olacaktır” dedi.

 
CHP grup toplantısında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu konuşmasına YSK’nın kararına giden süreci anlatarak başladı. Kılıçdaroğlu, sandık kurullarının YSK tarafından oluşturulduğunu ifade ederek başka kentlerde benzer başvuruların reddedildiğini hatırlattı. Konuşmasında adalet vurgusu da yapan Genel Başkan, “Adalet, 82 milyonun bir arada huzur içinde yaşaması demektir. Adalet fakirin fukaranın yanında olmaktır. Soylu bir kavramdır” dedi. Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin bütün demokratlarını İstanbul’daki yenilenen seçim için göreve çağırdı. Endişeye yer olmadığını ifade eden Kılıçdaroğlu, 23 Haziran’da demokrasi kazanacak ve “her şey çok güzel olacak” dedi.

 

MHP ise grubu Çarşamba günü toplandı. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de grup toplantısında YSK’nın İstanbul seçimlerini yenileme kararı ile ilgili konuştu. Bahçeli konuşmasında YSK’nın oy çokluğuyla karar verdiğini vurguladı ve “6 Mayıs’ta YSK adaletli bir kararla milletin yüreğine su serpti” dedi. Türkiye’nin normallaeşmeye ihtiyacı olduğu söyleyen MHP Genel Başkanı, gerginliklerin ve günlük siyasi kavgaların bir kenara bırakılması gerektiğini ifade etti. 31 Mart yerel seçimlerinin kazananının Cumhur ittifakı olduğunu vurgulayan Bahçeli, ittifakın süreceğinin altını çizdi.

YAZAR mecliste.org

mecliste.org, meclisin yasama, denetim ve temsil işlevleri hakkında ve kanun tasarı ve tekliflerinin içeriği ile ilgili doğru, güvenilir bilgiye sahip olmak, kanun tasarı ve teklifleri ile ilgili farklı bakış açılarını görmek, yasa yapım sürecinde karar vericilere görüşlerini ve önerilerini iletmek isteyenlerin Türkiye’de ilk kez buluşacağı bir platform.