mecliste.org'dan

İttifak komisyonunda “Uyum Yasaları” da görüşülecek

mecliste.org
19 OCAK 2018
mecliste.org'dan

AK Parti ile MHP arasında genel başkanların kararıyla kurulan  “İttifak Komisyonu” dün TBMM’de Genel Sekreterlik toplantı odasında ilk toplantısını gerçekleştirdi. Komisyon sonrası yapılan açıklamalarda komisyonun sadece seçim ittifakını değil uyum yasalarını da görüşeceği ve adının Milli Mutabakat Komisyonu olduğu ifade edildi.
16 Nisan anayasa değişikliği referandumu sonrası bazı maddelerin uygulanabilmesi için yasal düzenlemeler yapılması gerekiyor. “Uyum Yasaları” olarak adlandırılan düzenlemelerin, yerel seçimlerde uygulanabilmesi için ise seçimden 1 yıl önce yani Mart 2018’den önce mecliste yasalaşması gerekiyor. Dün gerçekleşen toplantı sonrasında, komisyonda uyum yasalarının da görüşüleceği iki tarafında açıklamalarında yer aldı.
Toplantı sonrası açıklamalarda bulunan Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop, MHP ile ortak bir duruş sergilediklerini ve bu ortak duruşun 16 Nisan’da somutlaştığını ifade etti. Komisyon hakkında ise Şentop, “bütün bu sonucun neticesi olarak bu milli mutabakat komisyonu önümüzdeki dönemde neler yapılabileceğinin konuşulacağı bir komisyon olacak. Anayasa değişikliğinin zorunlu kıldığı bazı yasal düzenlemeler yapılması gerekiyordu. AK Parti’nin ve MHP’nin çalışmaları vardı. Bunları birlikte nasıl bir sonuca ulaştırabiliriz diye bunlar konuşulacak. Seçim ittifakı meselesi seçim kanunları içinde bir değişiklik olarak bu çalışmanın bir alt başlığıdır.  Bu çalışma sadece onu kapsayan bir çalışma değil yeni hükümet sistemi bağlamında devletin yeniden yapılandırılması anlamındaki kanun değişikliklerini kapsayan bir çalışmadır. Çalışmalarımızı birlikte sürdüreceğiz dedi.
MHP’li Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı açıklamasında  seçim ittifakından da bahsederek liderler arası bir mutabakat sağlandığını ifade etti. Komisyonun çalışmalarının seçim ittifakı ile sınırlı olmadığını ifade eden Kalaycı, “Sadece seçim ittifakı değil, bunu da kapsayan uyum yasalarını da görüşecek bir komisyon” açıklamasını yaptı. Kalaycı, komisyonun çalışmaları hakkında bilgi vererek “bizim komisyon olarak yapacağımız çalışmalar Cumhuriyetimizin yüzüncü yılında Türkiye’yi lider ülke yapacak cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin hukuki alt yapısını oluşturmak. Hızla hangi düzenlemeleri yapacağımızı konuştuk. İnşallah bu yönde çalışmalarımız devam edecek” dedi.
Komisyonun bir sonraki toplantısı ise 23 Ocak Salı günü yapılacak.

 

Siyasi parti ittifakını nasıl tanımlarız? Yasal olarak nasıl düzenlenmiştir?

YAZAR mecliste.org

mecliste.org, meclisin yasama, denetim ve temsil işlevleri hakkında ve kanun tasarı ve tekliflerinin içeriği ile ilgili doğru, güvenilir bilgiye sahip olmak, kanun tasarı ve teklifleri ile ilgili farklı bakış açılarını görmek, yasa yapım sürecinde karar vericilere görüşlerini ve önerilerini iletmek isteyenlerin Türkiye’de ilk kez buluşacağı bir platform.