fbpx

mecliste.org'dan

Meclisin 15 Temmuz özel oturumundan notlar

mecliste.org
16 TEMMUZ 2019
mecliste.org'dan

AK Parti’nin mesajı, 15 Temmuz’da verilen demokrasi savaşı ve örgütle mücadeleye odaklanırken, CHP, HDP ve İyi Partili temsilciler, darbeyi yaratan koşullara ve hukukukun üstünlüğüne işaret etti. Konuşmalar sırasında çoğunluk partisi ile MHP sıralarından, muhalefete sık sık sert tepkiler geldi.

 

Fotoğraf: TBMM

Fotoğraf: TBMM

 

TBMM Genel Kurulu dün, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla TBMM Başkanı Mustafa Şentop başkanlığında özel gündemle toplandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da özel oturumu locadan takip etti. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, genel kurulda hazır bulundu. Yanı sıra, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit, Danıştay Başkanı Zerrin Güngör, bakanlar, eski TBMM Başkanları Bülent Arınç, Mehmet Ali Şahin, eski Başbakanlar Tansu Çiller ve Ahmet Davutoğlu ile yabancı misyon temsilcileri de localardaki yerlerini aldılar.

 

Başkan Şentop: “Darbenin hedefi demokrasimizdi”
Toplantı, Meclis Başkanı Şentop’un konuşması ile açıldı. 15 Temmuz darbe girişiminin üçüncü yılında, Gazi Meclis’te toplanmanın önemine işaret eden şentop, “Zira, hepimizin şuurla farkında olması gereken, darbelerin ve darbe girişimlerinin sadece iktidarı değil, topyekun milleti, ülkemizi ve demokrasimizi hedef aldığıdır. Darbeci anlayışın bu ülkede yaptıkları ve hususen 15 Temmuz gecesi yaşananlar göz önüne alındığında, darbecilere ve darbelere ilişkin tavrın ne olması gerektiği kendiliğinden ortaya çıkmaktadır” dedi.
Türkiye’nin, 15 Temmuz gecesi darbeye karşı başarılı bir mücadele yürüttüğünü kaydeden Şentop, şöyle devam etti: “Bu terör örgütünü sadece Türkiye için tehdit saymak kafi değildir. Terörün küreselleştiği bir zamanda, FETÖ’nün her ülke için, özellikle de Türkiye ile yakın bağları olanlara yönelik bir tehdit olduğunu asla unutmamak gerekir. Türkiye’nin yaşadığı ve 15 Temmuz gecesi zirveye çıkan tecrübeyi bu örgütün kendine hayat alanı bulmaya çalıştığı her dost ülkeyle paylaşıyoruz ve paylaşmaya devam edeceğiz.”

 

Muş: “Meclis darbecilere meydan okudu”
Şentop’un ardından sırasıyla siyasi parti grupları ve grubu olmayan partiler adına milletvekilleri söz aldı. Her bir konuşma için verilen süre üç dakikaydı. AK Parti grubu adına söz alan Grup Başkanvekili Mehmet Muş, Türk milletinin, üç yıl önce tanklara karşı gövdesini siper ettiğini, milletvekillerinin de milletin meclisinden darbeci hainlere meydan okuduğunu belirtti. Darbecilerin planının, hükümeti, devleti teslim almak ve milli iradenin yegane tecelligahı olan meclisin iradesini gasp etmek olduğuna dikkati çeken Muş, şu ifadeleri kullandı: “Bu halkı; silahla, tankla, topla, uçakla, mermiyle sindireceklerini sandılar. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ni, Türkiye Büyük Millet Meclisini, emniyet binalarını, sokakları ve caddeleri bombalayarak milletimizin cesaretini kıracaklarını zannettiler. Oysa Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın o gece tarihe damga vuran sözleri hala hafızalardadır. Bu sözler, Türkiye’de tarihin akışında çok önemli bir yere oturmuştur. Darbenin engellenmesinde milletimize öncülük etmiştir.”

 

Özkoç: “Darbe girişiminin öncesi de var”
CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç ise, darbe girişimine direnirken yaşamını yitiren şehitlere rahmet diledi; gazilere de minnetlerini iletti. 15 Temmuz darbe girişiminin öncesi ve sonrası bulunduğunu savunan Özkoç, öncesinde dershaneler, yurtlar, Türkçe olimpiyatları, milli eğitimde, orduda, yargıda, iş dünyasında örgütlenme, siyaseti araç olarak kullanma olduğunu öne sürdü. Özkoç’un bu sözleri, AK Parti milletvekilleri tarafından sıra kapaklarına vurularak protesto edildi ancak Özkoç konuşmasına ara vermedi. Ankara’da bulunan CHP ve diğer partilerden milletvekillerinin, 15 Temmuz’da TBMM’ye gelerek, “Öleceksek bu çatı altında ölelim.” dediğini, Meclisin demokrasiye sahip çıktığını anımsatan Özkoç, bu meclisin, bu vatanın herkesin olduğunu söyledi.

 

Oluç: “Darbe göz göre göre geldi”
HDP Grup Başkanvekili Hakkı Saruhan Oluç da, “Türkiye’nin son 60 yıllık tarihi aynı zamanda bir askeri, sivil ve siyasi darbeler, muhtıralar tarihidir” diye konuştu. Bu dönem içerisinde yaşanan darbeleri ve muhtıraları sıralayan Oluç, bunun, hukukun üstünlüğünün, evrensel demokratik değerlerin, hak ve özgürlüklerin, demokratik kurulların işlediği hiçbir ülkede görülemeyecek bir darbeler silsilesi olduğuna dikkati çekti. Oluç, 15 Temmuz darbe girişimine karşı direnen ve tüm darbe süreçlerinde yaşamını yitiren vatandaşlara Allah’tan rahmet, ailelerine de başsağlığı diledi. Darbenin, demokrasi düşmanlığı, insan hak ve özgürlüklerinin yok sayılması, hukuksuzluk, üstünlerin hukuku olduğunu vurgulayan Oluç, diğer darbelerde olduğu gibi, 15 Temmuz darbe girişiminin de göz göre göre geldiğini savundu.

 

Akçay: “OHAL’in hedefi millet değil, darbeciler”
MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, MHP Grubu adına yaptığı konuşmada, yıllar boyunca din kisvesi ve cemaat maskesiyle topluma ve devlet kurumlarına sinsice sızan FETÖ’nün, bir virüs gibi toplumu ve devlet kurumlarını felç ettiğini dile getirdi: “15 Temmuz darbe girişiminden sonra, FETÖ ile acil etkin mücadele edilsin, Türkiye tekrar darbe tehdidiyle karşı karşıya kalmasın diye OHAL yasası çıkarılmıştır. OHAL, millete karşı alınmış bir karar değil, tam tersine millete pusu kuran hainlere karşı alınmış, anayasal ve acil tedbirdir. OHAL yasası ile kamu kurum ve kuruluşlarında, bürokraside, güvenlik teşkilatlarımızda, üniversitelerde, ekonomide ve sosyal hayatta FETÖ ile topyekun ve süratle mücadele edilmiştir ve edilmektedir. Ancak FETÖ’nün siyasi kurumlar içindeki ayakları hala açıklığa kavuşturulamamıştır. Bunlar utanmaz bir şekilde hala FETÖ’cü hainleri sinsice arkalamaktadır” dedi.

 

Ağıralioğlu: “Millet devlete muhasebe mesajı verdi”
İYİ Parti Grup Başkanvekili Yavuz Ağıralioğlu, darbe girişiminin üçüncü yılını, muhasebe için bir imkan olarak gördüğünü söyledi. Milletin devletin idarecilerine verdiği mesajın bu olduğunun altını çizen Ağıralioğlu, “Devletimizi ve milletimizi asla kurda kuşa yem etmeyeceğiz, ama siyasetin omuzlarına milletin yüklediği mesuliyet, sadece FETÖ’cülerle değil, FETÖ’cülükle de mücadele edilmesidir. Bu yük hükümetinizin omuzlarındadır” dedi.
TİP Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Erkan Baş da FETÖ’nün ilk teşkilatlanmasının komünizmle mücadele dernekleri adı altında gerçekleştirildiğini, bunun doğrudan ABD’nin Yeşil Kuşak Ülkeler Projesi’nin bir ayağı olduğunu savundu. FETÖ ile kesintisiz mücadele eden bir geleneğin temsilcisi olduğunu ifade eden Baş, “Bir övünme vesilesi falan değil. Fetullah Gülen’le mücadele edilecekse komünistlerin söylediklerinin dikkate alınmasının gerektiği çok açıktır. Hangi dini inancı benimsediğini söylüyor olursa olsun, cemaatlerin, tarikatların, halkın dini inancını kullananların siyasette yerinin olmaması, laikliğin kuvvetlendirilmesi gerekir.” dedi.
Saadet Partisi İstanbul Milletvekili Cihangir İslam ise, sokağın 15 Temmuz’undan geldiğine dikkat çekerek, darbe girişimi ve darbeleri lanetledi. BBP Genel Başkanı Mustafa Destici ile DP Genel Başkanı Gültekin Uysal da, darbeyi lanetlediler.

YAZAR mecliste.org

mecliste.org, meclisin yasama, denetim ve temsil işlevleri hakkında ve kanun tasarı ve tekliflerinin içeriği ile ilgili doğru, güvenilir bilgiye sahip olmak, kanun tasarı ve teklifleri ile ilgili farklı bakış açılarını görmek, yasa yapım sürecinde karar vericilere görüşlerini ve önerilerini iletmek isteyenlerin Türkiye’de ilk kez buluşacağı bir platform.