mecliste.org'dan

Meclis’in 2018 gündeminde uyum yasaları ilk sıralarda

mecliste.org
8 OCAK 2018
mecliste.org'dan

TBMM 2018 mesaisine 9 Ocak Salı günü başlıyor. 2019 yılında yapılacak seçimler nedeniyle Meclis gündeminin yoğun olması bekleniyor. Son yayınlanan OHAL KHK’sındaki sivillere cezasızlık düzenlemesi ile ilgili tartışmalar ve  Anayasa Değişikliği kapsamında yapılacak uyum  düzenlemeleri  gündemin önemli maddeleri arasında bulunuyor.

 

Anayasa değişikliği kapsamında yapılan değişiklikler uyum paketinde yer alacak. AK Parti’nin uyum yasaları konusunda 5 ayrı alt komisyon kurması ve  öncelikli paketin 15-16 madde olması bekleniyor. Anayasa değişikliği ile seçilme yaşı 18’e indirilmişti. Uyum yasaları kapsamında,yerel seçimler ve muhtarlık seçimleri için de benzer bir düzenleme yapılması ve 18 yaşında milletvekilliğine seçilen kişinin bu görevi yaparken askerlikten muaf tutulması gibi değişikliklerin olması bekleniyor. Uyum paketinde yer alacağı kamuoyunda konuşulan konular arasında sandık güvenliğiyle ilgili de düzenlemeler de bulunuyor.

 

Yerel seçimlerde belediye başkanı, Meclis üyeleri ve muhtarlar için ayrı ayrı kullanılan oyların tek zarfta kullanılmasına yönelik bir çalışma yapılacağı da kaydediliyor. Partilerin tüzel kişiliklerini koruyarak seçim ittifakı yapabilmelerinin yolunun açılması da gündemde. MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin son açıklamaları da bunu destekler nitelikte; “MHP’nin Cumhurbaşkanı adayı yoktur, MHP Genel Başkanı aday olmayacaktır. MHP olursa ittifakla, olmazsa kendi partisi olarak milletvekilliği seçimine girer. Cumhurbaşkanı seçiminde Recep Tayyip Erdoğan’ı destekleme kararı alır.”

 

AK Parti’nin Uyum düzenlemeleri ile ilgili çalışmalarını tamamladıktan sonra MHP’ye sunması ve düzenlemelerin TBMM’den iki partinin ortak mutabakatıyla çıkarılması bekleniyor.

 

Meclis gündeminde Zana’nın vekilliğinin düşürülmesi var

 

HDP Ağrı Milletvekili Leyla Zana’nın ‘devamsızlık’ gerekçesiyle vekilliğinin düşürülmesine yönelik komisyon süreçleri tamamlandı. Anayasa ve Adalet Komisyonlarının üyelerinden oluşan Karma Komisyon nihai raporunu tamamladı. Karma Komisyon, dosya üzerinde çalışılan Hazırlık Komisyonu’ndan gelen raporla birlikte Leyla Zana’nın milletvekilliğinin düşürülmesi yönündeki raporunu Genel Kurul’a sunacak. Şimdiye kadar 5 HDP’li milletvekilinin vekilliği düşürüldü.

 

20 Mayıs 2016 düzenlemesi kapsamında 59 HDP milletvekilinden 55’i hakkında toplam 510 adet tezkereden dokunulmazlık kaldırıldı. 4 Kasım 2016’dan bu yana Eş Genel Başkanlar dâhil olmak üzere 15 HDP milletvekili tutuklandı,  9 milletvekili ise hala cezaevinde. CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu da tutuklu vekiller arasında. TBMM Anayasa Komisyonu’nun 20 Mayıs 2016 tarihli verilerine göre AK Parti hakkında 46, CHP hakkında 195, HDP hakkında 417, MHP hakkında 20,  Bağımsız Milletvekilleri hakkında 5 dokunulmazlık tezkeresi bulunmaktadır. Güncel veriye ise ulaşılamamaktadır.

 

TBMM Komisyonlarının Gündemi

 

Hükümetten gelen açıklamalara göre Hayvanları Koruma Kanunu tasarısının çalışmaları devam ettiği yönünde. Çalışmalar tamamlandığında tasarı Çevre Komisyonu’na iletilecek.

 

Kamu İktisadi Teşebüsleri (KİT) Komisyonu da 10 Ocak’tan itibaren Alt Komisyonlarla denetimlere başlıyor.  KİT’leri denetleyen ve hesaplarını inceleyen komisyonun, gündeminde Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu, Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü, Sümer Holding ve T.H. Karadeniz Bakır İşletmeleri AŞ. bulunuyor.

 

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu’nun ilk toplantısı da merak ediliyor. Muhalefetin, 296 sayılı KHK ile terör suçlarından tutuklu veya hükümlü olanlara duruşmalarda tek tip  kıyafet giydirilmesine yönelik  düzenlemeyi tartışmaya açması  bekleniyor.

 

2018’in ilk Bakanlar Kurulu toplantısı bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılıyor. 17 Ocak’ta sona erecek Olağanüstü Hal’in uzatılması Bakanlar Kurulu’nun gündeminde olacak. Bakanlar Kurulu eğer OHAL’in devamına karar verirse, OHAL tezkeresi TBMM’de görüşülecek.

YAZAR mecliste.org

mecliste.org, meclisin yasama, denetim ve temsil işlevleri hakkında ve kanun tasarı ve tekliflerinin içeriği ile ilgili doğru, güvenilir bilgiye sahip olmak, kanun tasarı ve teklifleri ile ilgili farklı bakış açılarını görmek, yasa yapım sürecinde karar vericilere görüşlerini ve önerilerini iletmek isteyenlerin Türkiye’de ilk kez buluşacağı bir platform.