fbpx

mecliste.org'dan

TBMM Başkanlığı seçimi için geri sayım başladı

mecliste.org
11 MAYIS 2020
mecliste.org'dan

COVID-19 nedeniyle çalışmalarına bir süre ara veren TBMM 20 Mayıs itibari ile çalışmalarına başlaması bekleniyor, Temmuz ayında yapılacak Meclis Başkanlığı seçimi için de geri sayım başladı. Başkanlık için bir yasama döneminde iki seçim yapılıyor. İlk seçilenin görev süresi iki, ikinci devre için seçilenin görev süresi üç yıl.

 

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkan adayları, birinci devre için seçilen Başkanın görev süresinin dolmasından on gün önce başlamak üzere, beş gün içinde Başkanlık Divanına bildirilecek ve Türkiye Büyük Millet Meclisi seçimin yapılacağı gün kendiliğinden toplanacak.

 

Başkan seçimi gizli oyla yapılır. İlk iki oylamada üye tamsayısının 2/3’ünün (400), üçüncü oylamada üye tamsayısının salt çoğunluğunun (301) oyu aranır. Üçüncü oylamada salt çoğunluk sağlanamazsa bu oylamada en çok oy alan iki aday için dördüncü oylama yapılır. Dördüncü oylamada en çok oy alan üye Başkan seçilir.

 

Başkan seçimi aday gösterme süresinin bitiminden itibaren beş gün içinde tamamlanacak. İkinci devre için seçilen Başkanın görev süresi yasama döneminin sonuna kadar devam eder.

 

Meclis Genel Kurulu’nda 12 Temmuz 2018 Perşembe günü Binali Yıldırım 3’üncü oylamada Anayasa’da öngörülen çoğunluğu sağlamış ve 335 oyla Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı seçilmişti.

 

Yıldırım, AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olmasının ardından 7 ay sonra TBMM Başkanlığı görevinden istifa etmişti.

 

Meclis Genel Kurulu’nda 24 Şubat 2019 Pazar günü Tekirdağ Milletvekili Mustafa Şentop 3’üncü oylamada Anayasa’da öngörülen çoğunluğu sağlayarak 336 oyla Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı seçildi.

YAZAR mecliste.org

mecliste.org, meclisin yasama, denetim ve temsil işlevleri hakkında ve kanun tasarı ve tekliflerinin içeriği ile ilgili doğru, güvenilir bilgiye sahip olmak, kanun tasarı ve teklifleri ile ilgili farklı bakış açılarını görmek, yasa yapım sürecinde karar vericilere görüşlerini ve önerilerini iletmek isteyenlerin Türkiye’de ilk kez buluşacağı bir platform.