fbpx

mecliste.org'dan

TBMM'ye 31 Mart'a kadar ziyaretçi yasağı

mecliste.org
12 MART 2020
mecliste.org'dan

Türkiye’de tek  coronovirüs vakasının tespit edilmesinin ardından artırılan önlemlere TBMM’de katıldı.  Türkiye’nin ziyaretçisiyle en kalabalık yerlerinden biri olan Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)’nin Ziyaretçi Kabul Salonu’nda kapsamlı bir dezenfeksiyon yapıldı. Meclis’te, benzer yoğunlukların yaşandığı günlerde de dezenfekte çalışmaları yapılmaya devam edilecek.  Ayrıca yine bu kapsamda milletvekili odaları dahil Meclis’in bütün alanlarında benzer çalışmalar yapılacak. TBMM yerleşkesinde 284 noktaya alkol bazlı sıvı el dezenfekte aparatı yerleştirilmiş, uygun alanlara, Sağlık Bakanlığınca enfeksiyonla mücadelede el hijyenine önem verilmesine yönelik hazırlanan uyarı afişleri asılmıştı.

 

13 Mart’ta ise Meclis Başkanı Mustafa Şentop’un yaptığı basın açıklaması ile 13-31 Mart tarihleri arasında TBMM’ye ziyaretçi kabul edilmeyeceği kararı aldıklarını belirtti. Bu süre içinde siyasi partilerin grup toplantıları da ziyaretçisiz bir şekilde gerçekleşecek.

 

“ Ziyaretçi yasağı”

 

TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop 11 Mart’ta, Mecliste gazetecilerin coronavirüs önlemlerine ilişkin sorularını yanıtladı. Termal kameraya ilişkin bir soruya Meclis Başkanı Şentop, “Termal kamera da olabilir ama bu ziyaretçi girişiyle ilgili sınırlamalar olduğu takdirde belki ona ihtiyaçta kalmayabilir. Olursa. Henüz karar vermedik” yanıtını verdi. Yurt dışından dönen milletvekilleriyle ilgili özel bir bilgilendirme, takip yapıyor musunuz?” sorusu üzerine Mustafa Şentop, “Gitmeden önce de bakanlığımız yapıyor. Sağlık Bakanlığının verdiği bilgiler var.” dedi.

 

Şentop ayrıca Mecliste corona virüs ile ilgili alınan tedbirlerle ilgili olarak şu açıklamalarda bulundu:

 

  • Sağlık Bakanlığımızla görüşüp gerekli tedbirler alacağız. Ziyaretçi girişle ilgili sınırlamalarda gelecek.
  • Milletvekillerimizin yurt dışı ziyaretleri belirli süre duracak.
  • Herkesin Sağlık Bakanlığımızın açıklamalarına göre tedbirler alması gerekiyor.
  • Dünyada sıkı tedbirler alınmadığı için hızlı bir yayılma oldu.

 

Bugün yaptığı açıklama ile de TBMM’ye 13-31 Mart tarihleri arasından ziyaretçi kabul edilmeyeceğini belirtti. Şentop’un yaptığı açıklama şu şekildedir:

 

“Meclis Başkanlığı, koronavirüsün (Covid-19) dünyanın çeşitli ülkelerinde yayılması karşısında alınabilecek önlemler konusunda gelişmeleri yakından takip etmiş ve ülkemizde ilk vakanın görülmesiyle birlikte de Sağlık Bakanlığı ile koordineli olarak tedbirleri hayata geçirmeye başlamıştır.

Bu kapsamda ilk etapta dezenfektanlar ortak kullanım alanlarına yerleştirilmiş, ardından Genel Kurul salonu başta olmak üzere sık kullanım alanları ilaçlanarak dezenfektasyon işlemi yapılmıştır.

Ayrıca Meclis Başkanı Mustafa Şentop, milletvekillerine bir yazı göndererek ziyaretçileri kabullerini mümkün olduğunca ertelemeleri ve yurtdışı seyahate gidenlerin de 14 gün boyunca Meclis’e gelmemelerini istemiştir.
Bütün bu tedbirlerin alınmış olmasına rağmen, yıllık ortalama 500 bin kişinin ziyaret ettiği TBMM yerleşkesine günlük gelen ziyaretçi sayısı 5 bin civarında olmakta, yoğun günlerde bu sayı 10 binin üzerine çıkabilmektedir. Türkiye’nin her bölgesinden Meclis’e gelen ziyaretçilerin geri dönüşlerinde olası bir riski kendi bulundukları ortamlara taşımalarının, vatandaşlarımız açısından daha büyük bir riski de beraberinde getirebileceği öngörülmektedir.

Bu bakımdan TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Meclis’te ziyaretçilere randevuların bir süreliğine ertelenmesi konusunu Sağlık Bakanıyla istişare ederken, partilerin Meclis Grup Başkanvekilleriyle görüşmüş, dün gece de TBMM İdare amirleriyle bir toplantı gerçekleştirmiştir. Yapılan değerlendirmeler sonunda, Meclis’e 13-31 Mart tarihlerinde ziyaretçi kabul edilmemesi kararı alınmıştır. Ziyaretçilerin girişlerine yönelik tedbir, 31 Mart’ta tekrar değerlendirilmek üzere bugünden itibaren hayata geçirilmeye başlanmıştır.

Bu süre içinde Meclis çalışmalarımız devam edecek, Meclis personeli de görevlerini sürdüreceklerdir. Yine bu süreçte alınması gereken ilave tedbirler de, Sağlık Bakanlığımızla koordineli olarak değerlendirilecektir.”

YAZAR mecliste.org

mecliste.org, meclisin yasama, denetim ve temsil işlevleri hakkında ve kanun tasarı ve tekliflerinin içeriği ile ilgili doğru, güvenilir bilgiye sahip olmak, kanun tasarı ve teklifleri ile ilgili farklı bakış açılarını görmek, yasa yapım sürecinde karar vericilere görüşlerini ve önerilerini iletmek isteyenlerin Türkiye’de ilk kez buluşacağı bir platform.