fbpx

mecliste.org'dan

Yeni Meclis Başkanı seçildi.

mecliste.org
7 TEMMUZ 2020
mecliste.org'dan

27. Dönemin ikinci Meclis Başkanı seçimi 7 Temmuzda TBMM Genel Kurulunda gerçekleşti. CHP Ankara Milletvekili Haluk Koç, HDP İstanbul Milletvekili Erol Katırcıoğlu, İYİ Parti Gaziantep Milletvekili İmam Hüseyin Filiz, TİP Genel Başkanı, İstanbul Milletvekili Erkan Baş ve  AK Parti İstanbul Milletvekili Abdullah Güler ile şu anki Meclis Başkanı Mustafa Şentop başkanlık için adaylıklarını açıklamıştı. MHP ise aday göstermemişti. Oylamalar sonucunda  3. turda 328 oy alan AK Parti Milletvekili Mustafa Şentop ikinci kez Meclis Başkanı olarak seçildi.

 

Oylama nasıl geçti?

1. tur oylama başlamadan adaylardan AK Parti Milletvekili Abdullah Güler adaylıktan çekildiğini açıkladı. 1. tur oylama 556 milletvekili katıldı. AK Parti Milletvekili Mustafa Şentop 324, CHP Milletvekili Haluk Koç 131, HDP Milletvekili Erol Katırcıoğlu 50, İYİ Parti Milletvekili İmam Hüseyin Filiz 34, TİP Millevekili Erkan Baş 9 oy aldı. 8 oy da geçersiz sayıldı. Adaylardan hiç biri 1. turda gerekli olan 400 oyu alamadığı için 2. tur oylamaya geçildi.

 

TİP Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Erkan Baş 1. tur oylama sonrasından Meclis Başkanlığı adaylığından çekildiği duyurdu.

2. tur oylamada 559 milletvekili oy kullandı. AK Parti Milletvekili Mustafa Şentop 329, CHP Milletvekili Haluk Koç 133, HDP Milletvekili Erol Katırcıoğlu 53, İYİ Parti Milletvekili İmam Hüseyin Filiz 36 oy aldı.  7 oy geçersiz sayılırken 1 oy ise boş çıktı. 2. turda da adaylardan hiç biri 400 oya ulaşamadığı için 3. tur oylama geçildi.

 

3. tur oylamaya 557 milletvekili katıldı. AK Parti Milletvekili Mustafa Şentop 328, CHP Milletvekili Haluk Koç 134, HDP Milletvekili Erol Katırcıoğlu 51, İYİ Parti Milletvekili İmam Hüseyin Filiz 37 oy aldı. 7 oy ise geçersiz sayıldı. AK Parti milletvekili Mustafa Şentop 3. turda 328 oy alarak salt çoğunluğu (301 oy) sağladı ve ikinci kez Meclis Başkanı olarak seçildi.

 

Meclis Başkanı nasıl seçiliyor?

Başkan seçimi gizli oyla yapılır. Siyasi parti grupları Başkanlık için aday gösteremezler. Oylama süreci ise şu şekilde;

  • Oylamanın ilk iki turunda üye tamsayısının üçte iki (400) ve üçüncü turda ise üye tamsayısının salt çoğunluğu (301) aranır.
  • Üçüncü oylamada salt çoğunluk sağlanamazsa, bu oylamada en çok oy alan iki aday için dördüncü oylama yapılır.
  • Dördüncü oylamada en fazla oy alan üye, Başkan seçilmiş olur.

YAZAR mecliste.org

mecliste.org, meclisin yasama, denetim ve temsil işlevleri hakkında ve kanun tasarı ve tekliflerinin içeriği ile ilgili doğru, güvenilir bilgiye sahip olmak, kanun tasarı ve teklifleri ile ilgili farklı bakış açılarını görmek, yasa yapım sürecinde karar vericilere görüşlerini ve önerilerini iletmek isteyenlerin Türkiye’de ilk kez buluşacağı bir platform.